Anasayfa Uncategorized Rusya İnşaat Bakanlığı, işçi sıkıntısını çözmek için bir plan geliştirdi
Uncategorized - Kasım 30, 2020

Rusya İnşaat Bakanlığı, işçi sıkıntısını çözmek için bir plan geliştirdi

Rusya İnşaat Bakanlığı, işçi sıkıntısını çözmek için bir plan geliştirdi.

Konuyla ilgili açıklama Rusya İnşaat ve Konut ve Kamu Hizmetleri Bakanı Irek Fayzullin tarafından yapıldı.

Bakan, öncelikle COVID-19 salgını gerekçesiyle Rusya’da şantiyelerindeki işçi açığının yüzde 20 olduğuna dikkat çekti. Rus bakan, “Pandemi sırasında işçilerin bir kısmı inşaat alanlarını terk etti ve şimdiye kadar tüm inşaat sahalarına gerekli personel sağlanmadı” dedi.

Fayzullin, “Rusya’da yaklaşık iki milyon kişi şantiyelerde çalışıyor. Bazı bölgelerde yeterince var, bazılarında göçmen işçi kullanıyorlar. Bu, görevlerin yerine getirilmesinde bir iz bırakıyor. Prosedürleri basitleştirmek için vardiya yönteminin tahmin hesaplamada dahil edilmesini sağlayan bir karar aldık. Daha önce bu mümkün değildi, müşteri ve müteahhit koronavirüs ile ilgili kampı düzenleme maliyetlerine katkıda bulunamıyordu.” şeklinde konuştu.

Bakana göre, inşaatta fiyatlandırma reformu sayesinde, Rusya’nın yaklaşık tüm bölgelerinde birinci kategorideki uzmanların maaşlarını artırıldı.

Rus bakan, “İnşaat işçiliği için ödeme adaletine doğru ilerliyoruz” dedi.

Bu arada geçtiğimiz aylarda Rusya İnşaat Bakan Yardımcısı Nikita Stasişin de, Rusya’nın bölgelerindeki şantiyelerde 100 bin işçiye ihtiyaç olduğunu söylemişti. Moskova’da inşaat sektörüyle ilgili bir forumda konuşan Bakan Yardımcısı, “Bugün, bölgelerden gelen ek talep (şantiyelerdeki işgücü) yaklaşık 100 bin işgücü kaynağıdır. Ama burada şu da anlamanız gerekir, bunlar işçi ya da mühendis ve teknisyenlerdir. Sırbistan, Türkiye’den gelen işçilerden bahsediyorsak, o zaman bu, tabii ki mühendis ve teknisyenler. Kuzey Kore ve eski Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki işçilerden bahsediyorsak, o zaman bunlar öncelikle işçilerdir,” şeklinde konuşmuştu.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusya-insaat-bakanligi,-isci-sikintisini-cozmek-icin-bir-plan-gelistirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…