Anasayfa Ekonomi Rusya Federasyonu Merkez Bankası dijital rubleyi test etmeye başladı

Rusya Federasyonu Merkez Bankası dijital rubleyi test etmeye başladı

Merkez Bankası resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Rusya Merkez Bankası ve piyasa katılımcıları dijital ruble platformunu test etmeye başladı ve ilk transferleri başarıyla tamamladı.

Merkez Bankası’nın mesajında, müşterilerin bir mobil uygulama üzerinden dijital ruble platformunda dijital cüzdan açmalarının yanı sıra, hesaplarındaki nakit dışı rubleleri dijital cüzdanlarla değiştirdikleri ve kendi aralarında dijital ruble transfer işlemlerini gerçekleştirdikleri belirtiliyor.

Vatandaşlar için dijital ruble cinsinden yapılan transferlerin ülkenin herhangi bir bölgesinde ücretsiz ve erişilebilir olması ve işletmeler için bunun maliyetleri düşürmesi ve yenilikçi ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için fırsatlar yaratması planlanıyor.

Devlet, hedeflenen ödemeler ve bütçe ödemelerinin yönetimi için yeni bir araç alacak, denildi.

İlk aşamada dijital ruble basımının, dijital cüzdanların açılmasının ve vatandaşlar arası transferlerin test edilmesi planlanıyor.

İkinci aşamada ticaret ve hizmet işletmelerinde mal ve hizmetler için ödeme işlemleri, kamu hizmetleri için ödemeler, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve Federal Hazine ile etkileşim düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…