Anasayfa Ekonomi Rüstem Minnihanov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı ile görüştü
Ekonomi - 4 hafta önce

Rüstem Minnihanov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı ile görüştü

Rüstem Minnihanov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Burak Dağlıoğlu yönetimindeki Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ile görüştü.

Rüstem Minnihanov, RF Tataristan’ın Rusya-Türkiye dostane ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan Türkiye ile ticari, ekonomik ve yatırım iş birliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiğini kaydetti. “RF Tataristan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin uzun bir geçmişi var. Karşılıklı heyet ziyaretleri yapılıyor, ticari, ekonomik ve insani ilişkiler gelişiyor. Reis, RT’ye yaptığı açıklamada, “Düzenli uçuşlar temaslarımızın gelişmesine katkı sağlıyor” dedi.

Türkiye’nin RF Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz yıl ticaret cirosu önemli ölçüde artarak 2,9 milyar dolara ulaştı. Ayrıca en büyük yatırımcılar Türk şirketleri oldu: Bu ülkeden şirketler Kastamonu Entegre, “Hayat Kimya”, “Shishedzham” gibi fabrikalara 2,5 milyar dolar yatırım yaptı. “Trakya Cam”, “Şişecam” – “Otomatik Cam”, “Coşkunöz”, “SMC Alabuga”, “Koluman”, “Tırsan Kardan”. Türk yatırımcılar otelcilik, inşaat vb. gibi başka alanlarda da projeler hayata geçiriyor.

“Türk iş dünyasının Tataristan’daki projelerini daha da geliştirmesi ve Rusya ve Avrasya pazarlarına girmek için Cumhuriyetimizi seçmesiyle ilgileniyoruz. Firmalarınıza daha fazla destek sağlamaya hazırız ve yeni ortak projeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de işlerini geliştirmek isteyen Tataristan şirketlerine de destek vereceğiz” diye ekledi Rüstem Minnihanov.

RF Tataristan Reis’i ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a da selamlarını ve iyi dileklerini iletti.

Burak Dağlıoğlu, Türkiye ile Tataristan’ın gerçek anlamda kardeşçe ilişkilere sahip olduğunu kaydetti. “RF Tataristan’ın potansiyel yatırımcılar için gerekli tüm koşulları yarattı. İşbirliği yapabileceğimiz pek çok alan var; daha da aktif çalışmamız gerekiyor. Tarım sektöründe büyük bir potansiyel görüyoruz. Ülkemizde iklim koşulları nedeniyle sera kompleksleri daha gelişmiştir. Yerel çiftçilerle ortak projeler geliştirmekten mutluluk duyarız. Teknoloji ve inovasyon alanında da etkileşime ilgi var” dedi.

RF Tataristan’a yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Burak Dağlıoğlu, Alabuga ÖEB’de yaşayan Türklerin üretim tesislerini ziyaret etti, Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu çalışanları ile bir araya geldi ve Birleşik Sunum Merkezi’nde Tataristan’ın yatırım potansiyeli hakkında bilgi aldı. Tataristan Cumhuriyeti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…