Anasayfa Ekonomi Rüstem Minnihanov Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile görüştü
Ekonomi - Kasım 20, 2021

Rüstem Minnihanov Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

RF Tataristan CumhurbaşkanıRüstem Minnihanov Kırgızistan Cumhuriyeti’ne yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile bir araya geldi. 

Rüstem Minnihanov “Cumhuriyetlerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine gösterdiğiniz ilgi ve desteğiniz için size ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi. 

Bugün başta KAMAZ şirketi olmak üzere birçok Tataristan işletmesi ürünlerini Kırgızistan’a tedarik etmekte. 

“Yadran” Şirketler Grubu, altyapı inşaatı, maden arama ve üretimi, ekoloji, telekomünikasyon, Helal ürünlerin üretimi ve tedariği alanında Kırgızistan Cumhuriyeti ile işbirliği yapma isteğinde. 

Rüstem Minnihanov, gelecek yıl Tataristan’da İdil Bolgarlarının İslamiyeti kabulünün 1100. yıldönümü geniş çapta kutlanacağını söyledi. Sadır Caparov’a dönerek, “Kırgızistan’dan konukları bayram etkinliklerinde ve sizi şahsen görmekten memnuniyet duyacağız” dedi. 

Buna karşılık Kırgızistan Cumhurbaşkanı selamlamasında, bu yıl Şubat ayında Moskova’da yaptıkları görüşmeyi sıcak bir şekilde hatırladığını belirtti. 

“Kırgızistan ve Rusya’nın ittifak ve stratejik ortaklığa dayalı özel bir ilişkisi var. Bölgeler arası işbirliği çerçevesinde de dahil olmak üzere kapsamlı güçlenmeye ve gelişmeye odaklanıyoruz. Bu ilişkiler bağlamında Tataristan’ın kilit yerlerden birini işgal ettiğini vurgulamak istiyorum” dedi. 

Kırgızistan ve Tataristan Cumhurbaşkanları iki ülke arasında süren mevcut ticaret hacminin mevcut potansiyele karşılık vermediği konusunda görüşbirliğine vardılar 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki yol işaretlemelerine ₽470 milyon harcanacak

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin, kentteki yol işaretlemelerine 470 milyon ruble harca…