Anasayfa Ekonomi Rüstem Minnihanov Kazakistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Rüstem Minnihanov Kazakistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Kazakistan’a yaptığı çalışma ziyareti kapsamında ülke Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev ile bir araya geldi. Görüşmede Tokayev, Tataristan ile işbirliğinin, Kazakistan’ın ana ortağı olan Rusya Federasyonu ile tüm etkileşim kompleksinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti. 

Toplantıda katılımcılar Kazakistan ile Tataristan arasındaki ticaret, ekonomik, endüstriyel ve enerji işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunu ele aldılar. 

Tokayev, Minnihanov’un Tatneft Petrol Şirketi lastik fabrikasının inşaatının başladığı Karaganda bölgesine yaptığı son ziyaretin sonuçlarını takdir ederek, bu girişim için büyük umutlarımız var. Kazakistanlı öğrenci grubuna Tataristan’da eğitim almaları için fırsat yarattığınız için size minnettarız. Bunun devam edecek özel bir proje olduğuna inanıyorum, dedi. 

Rüstem Minnihanov da konuşmasında “Rusya-Kazakistan ilişkileri çerçevesinde Tataristan birçok projeyi aktif olarak destekliyor. Çok sağlam bir temel atıldı”, dedi. 

Tokayev ayrıca Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da Tatar şair Gabdulla Tukay’ın adını taşıyan bir caddenin ortaya çıkacağını da söyledi ve bu etkinliğin halklar arasındaki işbirliğinin en parlak sembollerinden biri olacağını vurguladı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…