Anasayfa Uncategorized Rustam Minnikhanov: Tataristan, Türk ortaklarla ortak projelerle ilgileniyor

Rustam Minnikhanov: Tataristan, Türk ortaklarla ortak projelerle ilgileniyor

Tataristan, Türk ortaklarla ortak projeler uygulamakla ilgileniyor. RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov,  Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile yaptığı görüşmede bunu dile getirdi. Toplantı Kazan Kremlin’de gerçekleşmişti.

Rüstem Minnikhanov, Tataristan heyetinin bu yıl Haziran ayında Ankara’ya yaptığı ziyareti organize ettiği için bakana teşekkür etti. “Bugün sizi Tataristan’da ağırlıyoruz. Kazan Zirvesi – 2021’e katıldığınız için teşekkür ederiz. Forum, Rusya ile İslam dünyası arasındaki ekonomik etkileşimin güçlendirilmesine katkıda bulunuyor. Bu bizim için öncelikli bir görevdir” dedi.

Türkiye’nin bölge ekonomisine yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yapan Tataristan’ın başlıca dış ekonomik ortaklarından biri olduğunu kaydederek, “Cumhuriyetimiz Türk iş dünyasının Tataristan’daki ekonomik projelerini genişletmesiyle ilgileniyor. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Türk yatırımcıların daha aktif çalışmaları için gerekli her şeyi yapacağız” dedi.

Petrokimya ve makine yapımı sektörlerini temsil eden Tataristan şirketlerinin de Türkiye’de yatırım projeleri uygulama olasılığını araştırdığını kaydetti.

Rustam Minnikhanov, Tataristan’ın ticari ve ekonomik bağların yanı sıra kültür, parlamentolar arası etkileşim, bilim ve eğitim, sağlık, spor ve turizm alanlarında Türkiye ile başarılı bir şekilde işbirliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Mehmet Muş da Türk şirketlerinin desteği ve projelerinin uygulanmasındaki aktif yardımları için Tataristan Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti. Bakan, bunun Türk iş dünyasının Tataristan’a artan ilgisini açıkladığını vurguladı.

 

Mehmet Muş, koronavirüs pandemisi öncesinde Tataristan ile Türkiye arasındaki ticaretin 480 milyon doları aştığını, geçen yıl karşılıklı ticaret hacminin 360 milyon doları bulduğunu belirterek, “Kısa vadede yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Hem pozisyonlarımız hem de 1 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor.Bugün Tataristan’da 60’a yakın şirketimiz faaliyet gösteriyor” dedi.

Bakan, Tataristan şirketlerinin Türkiye’deki yatırım projelerinin kesinlikle destekleneceğinin de güvencesini verdi. “Bunlar çok değerli projeler. Süreç zaten devam ediyor. Başarılı bir şekilde uygulanması için her türlü çabayı göstereceğiz ”diye ekledi Mehmet Muş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…