Anasayfa Ekonomi RSPP, Bakanlar Kurulu’ndan uçak yolculuğunda KDV’yi artırmamasını istedi

RSPP, Bakanlar Kurulu’ndan uçak yolculuğunda KDV’yi artırmamasını istedi

Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP), uçak şirketleri için mevcut düzeydeki verginin kalması için Başbakan Mihail Mişustin’in kapısını çaldı.

Vedomosti gazetesinin haberine göre RSPP Başkanı Aleksandr Şohin, 22 Eylül tarihli bir mektupla Başbakan Mişustin’den Moskova üzerinden yapılan hava seyahatlerinde KDV oranındaki artışı 2024 yılına kadar ertelemesini istedi.

Habere göre, 4 yıl önce iç hat uçuşları için yüzde 10 KDV yapıldı. Bu oran 2020’nin sonuna kadar geçerli olacak ve sonrasında ikiye katlanacak. Başkenti atlayan uçuşlar için geçerli olacak.

Mektubu yazan Rus uçak şirketleri yöneticileri, oranın ikiye katlanmasının havayollarını fazladan 30 milyar ruble ödemeye zorlayacağına, bunun da koronavirüs krizinden çıkış bağlamında bütçelerine çok ağır bir darbe olacağı görüşünde.

Bu arada, Maliye Bakanlığı, RSPP’nin önerisine karşı çıkıyor. Bakanlığa göre, çünkü KDV federal bütçenin önemli kaynaklarından biri.

Ulaştırma Bakanlığı da, ülke içindeki tüm hava taşımacılığında KDV oranını sıfırlamak için daha radikal önlemler öneriyor.

FUAD SAFAROV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…