Anasayfa Yatırım Roman Shaikhutdinov: “Yıllık Innopolis projelerine yapılan yatırımların hacmi 22 milyar”
Yatırım - 3 hafta önce

Roman Shaikhutdinov: “Yıllık Innopolis projelerine yapılan yatırımların hacmi 22 milyar”

İstatistiklerde pek çok şey biraz sıradan gibi görünse de aslında projelerimizin birçoğunun ülkemizde teknoloji pazarının gelişimine ciddi anlamda olumlu etkisi var. Roman Shaikhutdinov, bugünkü brifingde, 2023 yılındaki toplam yatırımların 22 milyar rubleyi aştığını söyledi.

Ona göre yılın en büyük projesi Rosatom veri merkezinin ilk aşaması. Rusya’nın en büyük veri merkezlerinden biri olacak ve yatırım hacmi 8,2 milyar ruble (iki aşamada toplam 16,3 milyar ruble). Diğer 6,4 milyar ruble, yıl sonuna kadar hizmete girmesi gereken yeni teknoloji parkları için, 2,4 milyar ruble Laishevo ve InnoPark sanayi parkları için, 2,8 milyar ruble Kvartal Yu konut kompleksinin ilk aşaması için, 1,5 milyar ruble – Zion şehir evleri vb.

Ancak Innopolis yalnızca yatırımcılardan ve devletten fon toplamakla kalmıyor, aynı zamanda bunları başarıyla vergi olarak iade ediyor. Şehrin belediye başkanı Ruslan Shagaleev, 2023 yılında yerel ve bölgesel vergilerden neredeyse 2 milyar dolar topladığını, bu rakamın bir yıl öncesine göre 177 milyon daha fazla olduğunu söyledi. Innopolis’teki vergi kesintileri açısından, en önemli pay kişisel gelir vergisine aittir – 1,5 milyar rubleden fazla. Belediye başkanı bir brifingde, bu yıl için çıtanın daha da yüksek olduğunu söyledi. “Bu yıl biz daha da büyümek, 2 milyar 154 milyona ulaşmak için daha iddialı bir plan hazırladık” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki yol işaretlemelerine ₽470 milyon harcanacak

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin, kentteki yol işaretlemelerine 470 milyon ruble harca…