Anasayfa Ekonomi RF Tataristan’ın küçük petrol şirketleri 9 ayda 5.3 milyon ton petrol üretti
Ekonomi - Şubat 26, 2020

RF Tataristan’ın küçük petrol şirketleri 9 ayda 5.3 milyon ton petrol üretti

Rusya'ya bağlı Tataristan’da bulunan küçük petrol şirketleri 2019 yılının 9 ayında 5 milyon 300 bin ton petrol üretti. Bu şirketlerden toplanan vergiler cumhuriyetin toplam vergi gelirlerinin yüzde 11’ini oluşturuyor.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov cumhuriyette bulunan küçük petrol şirketleri başklanları ile bu yılın ilk dokuz ayında gerçekleştirdikleri faaliyetlerinin sonuçları ve yıl sonuna kadar belirlenen amaçları ile ilgili bir toplantı yaptı.

Tataristan Cumhurbaşkanına göre, bu yılın 3. çeyreğinin sonuçlarına göre, Tataristan petrol üretiminde pozitif dinamiği korudu.

Petrol üretiminde büyüme geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.2 oldu. Bu gösterge Rusya genelinde ise yüzde 1.9 olarak gerçeklşti.

2019’un ilk dokuz ayında Tataristan 27 milyon 461 bin ton petrol üretti. Bu sayı bir yıl önceki yıla göre 580 bin ton daha fazla.

Minnihanov’un sözlerine göe, üretilen petrolün 22 milyon 107 bin tonu Tatneft Petrol Şirketine, kalan 5 milyon 353 bin ton petrol de küçük petrol şirketlerine ait.

Tataristan Cumhurbaşkanı konuşmasında, küçük petrol şirketlerinin 122 milyar ruble değerinde ürün sevk ettiğini, bu şirketlerin faaliyetlerinden 88 milyar ruble tutarında vergi alındığını ve bu vergilerin Tataristan’ın toplam vergi ve vergi dışı gelirlerinin yüzde 11’ini oluşturduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

RF Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkanı Türkiye iş çevreleriyle toplantı gerçekleştirdi

Rusya Federasyonu Tataristan Başbakan Yardımcısı – Sanayi ve Ticaret Bakanı Oleg Kor…