Anasayfa Ekonomi RF Tataristan: Türk Hayat Group bölgemizde faal çalışmakta
Ekonomi - Haziran 9, 2022

RF Tataristan: Türk Hayat Group bölgemizde faal çalışmakta

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minullina, bölgede Türk dahil yabancı şirketlerin çalışmalarını anlatırken, “Türk Hayat Group bölgemizde faal çalışmakta” diye örnek verdi.

Rus saygın iş dünyası medya kurumlarından RBK’a konuşan Minullina, 19-21 Mayıs tarihleri ​​arasında Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da yapılacak KazanSummit-2022″ uluslararası ekonomik zirvesi ile ilgili çalışmalarını anlattı.

Minullina, “RF Tataristan Cumhuriyeti bir madencilik ve işleme bölgesidir. Lider sektör, hafif sanayiden makine yapımına kadar sanayidir. Aynı Türk meslektaşlarından Hayat Grubu işletmeleri (ahşap sanayi, sıhhi ve hijyenik ürünler vb.) aktif olarak çalışmaktadır. Basra Körfezi ülkelerinden ortaklarımız, Tataristan Cumhuriyeti’nin tarımsal sanayi kompleksi ve tarım ürünleri ile aktif olarak ilgilenmektedir. Ancak çıkarları tek taraflı olarak adlandırılamaz, sadece Tawazun Vakfı’nı ve Aurus premium otomobillerinin üretimi için ortak projeyi hatırlamak lazım. Gerçekten de bu tür birçok örnek var, çünkü bir alanda güvene dayalı ilişkiler kurduktan sonra yeni yatırımcılar geliyor, Tataristan ile yabancı ülkeler arasında yeni köprüler kuran yeni insanlar. Yani, şimdi bilgi teknolojisi alanında birçok ilgi alanı var.” dedi.

TÜRKİYE PARLAK ÖRNEK

Rusya ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin ekonomi temsilcilerinin bir araya geleceği zirve ile bilgiler veren Minullina, “İİT ülkeleriyle ilişkilerimizi artırma ve güçlendirme çalışmaları o zamandan beri çok yakın bir şekilde yürütülmektedir. Örneğin, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi en parlak ülkelerden biri olan Türkiye, ortak bir kültürün ve iş çevrelerinin ortak çalışmasının ne kadar bir araya geldiğini kendi örneğiyle kanıtlıyor.” diye vurguladı.

Zirve ile ilgili çalışmalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve RF Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un önemli rol oynadığına işaret eden Minullina, “Zirvenin Rusya Federasyonu bölgeleri ile İİT ülkeleri arasındaki işbirliği üzerindeki etkisi yıldan yıla artıyor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in güveni bunun kanıtı. Onun talimatıyla, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubuna başkanlık yapıyor. Bir başka örnek de federal bakanların zirvenin genel kurul toplantılarına katılmak üzere ziyaretidir. Ve bu yıl da onur konuğumuz olacak Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov olacak” dedi.

Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Minullina, zirveye Türkiye’den heyetin katılacağını kaydetti.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rf-tataristan-turk-hayat-group-bolgemizde-faal-calismakta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…