Anasayfa Röportajlar Regina Salyakhova: “Amacımız, İşbank Kazan Şubesi olarak Tataristan’daki hem Türk hem de Rus şirketlerine yüksek kaliteli hizmet sunmak”
Röportajlar - Şubat 26, 2020

Regina Salyakhova: “Amacımız, İşbank Kazan Şubesi olarak Tataristan’daki hem Türk hem de Rus şirketlerine yüksek kaliteli hizmet sunmak”

Tataristan başkenti Kazan’da JSC İşbank Kazan Şubesi’nin açılmasından bu yana tam beş yıl geçti. Bu vesile ile turktatar.com olarak Şube Müdürü Regina Salyakhova ile bir söyleşi gerçekleştirip sitemizin okurları için banka hakkında daha geniş bilgi aldık.

Regina Hanım, söyleşimizin başında Kazan’daki İşbank hakkında okurlarımıza öncelikle kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Bilindiği gibi Türkiye İş Bankası 26 Ağustos 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur.

Rusya Federasyonu’nda Türkiye İş Bankası’nın %100 ortağı olduğu JSC İşbank, Moskova, St. Petersburg ve Kazan’daki 3 şubesi ile faaliyet göstermektedir. Kazan Şubemiz Kasım 2014’ten beri Bauman Caddesi No. 66 adresinde hizmet vermektedir.

Şubenizin kuruluş amacına değinecek olursak?

Tataristan aktif olarak yabancı yatırımcıyı çekmeye başladığında en büyük ilgiyi Türk yatırımcıları gösterdi desem yanlış olmaz herhalde. Olumlu şartları gören Türk yatırımcıları Tataristan’da yatırım yapmak istediklerini dile getirmeye başladılar ve işe giriştiler. Türk yatırımlarının en büyükleri “Alabuga” Özel Ekonomik Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Türk iş dünyasının ve büyük Türk holdinglerinin Türk bankaları ile çalışma istekleri de dikkate alınarak da İşbank Kazan Şubesi açılmış oldu.

Yani Şubeniz Tataristan’da yatırım yapmaya başlayan şirketlerin daha da genişlemesi amacıyla açıldı diyebilir miyiz?

Bir anlamda evet. Biz İşbank olarak bu Türk şirketlerine ilk finansman desteği sağlamakla kalmadık, halen de onlarla işbirliği içerisindeyiz. Tataristan’da “Alabuga” Özel Ekonomik Bölgesi’nde olduğu gibi diğer şehirlerde de Türklerin büyük yatırımları mevcut. Örneğin Çallı ve Kazan gibi şehirlerde de Türk şirketleri faaliyet göstermekteler. Biz onlarla da işbirliği yapıyoruz.

Diğer yandan Şubemizde sadece Türk müşteriler yer almıyor, Şubemiz Rus müşterilere ve firmalara da hizmet veriyor. Rus ve Türk müşteri dağılımını yaklaşık yüzde 50/50 olarak özetleyebilirim.

İşbank Kazan Şubesi Müdürü olarak çalışırken Türk şirketlerinde en çok neler sizin dikkati çekti?

Türk şirketlerinin İşbank’a olan güvenleri ve bizlerin de Türk bankaları olarak, Türk iş dünyasının mentalitesini çok iyi anlamamız, öne çıkan hususlardır. Ayrıca hızlı, güleryüzlü ve kaliteli hizmetimiz ile müşterilerimiz nezdinde fark yaratıyoruz.

Hızlı, güleryüzlü ve kaliteli hizmetiniz ile fark yarattığınızı anlıyorum?

Evet biz bu yönlerden avantajlıyız. Çünkü bizim bankamızda her müşterinin özel temsilcisi bulunmakta. Örneğin bir müşteri bankamıza geldiğinde, müşterinin tüm işlemleri ile bizim bir personelimiz ilgileniyor. Müşterimizin banka ile ilgili sorusu olduğu takdirde, bankamız personelini her zaman arayıp sorusuna ücretsiz cevap bulabiliyor. Böyle bir hizmet özellikle Türk müşterileri açısından çok avantajlı. Türkiye ile ilişkilerimiz direkt yürütülüyor. O yüzden buradaki müşterilerin Türkiye ile ilgili soruları oluştuğunda da bizler çok kolay bir şekilde yardımcı olabiliyoruz.

Biz her müşterimize çözüm bulma konusunda destek oluyoruz. Hatta  müşterimizin bir problemi varsa biz onun yanına kendimiz de gidebiliyoruz yani problemi yerinde çözmeye çalışıyoruz. Çünkü Türk bankacılığında bu yöntem yaygın. Uluslararası hukuk bilgisine sahip hukukçularımız yardımıyla da müşterilerimizin problemi ile yakından ilgilenip ona yardımcı olabiliyoruz. Bugün böyle bir güven ilişkisinin olması çok önemli diye düşünüyorum.

Biz esnek ve müşteri odaklı yapımızla öne çıkıyoruz. Ve ben bunu sadece Türk şirketleri için değil aynı zamanda Rusya şirketleri bakımından da bizim en büyük avantajımız olarak görüyorum. Büyük Rus şirketleri de bunun farkında ve bu yüzden de bizlerle çalışmayı uygun görüyorlar.

Banka personeli ile müşteri ilişkisine değinecek olursak nasıl bir sistem uygulanıyor sizde?

Diyaloga önem veren yapımızda, her müşteri ile hem personelim hem de müdüriyet seviyesinde bizzat ben direkt temas halinde bulunuyoruz. Bankamızın her müşterisinin bankanın müdürü ile rahatça görüşebilmesi İşbank’ın önemli prensiplerinden birisidir.

İşbank Kazan Şubesinde kaç personel çalışmaktadır?

Biz Kazan’da beş kişiyiz. Biz burada müşterilere direkt hizmet sunuyoruz. Operasyon işlemlerinin bir kısmı ise Moskova’da Genel Müdürlüğümüz nezdinde gerçekleştiriliyor.

Personelinizin hepsi Türkçe biliyor mu?

Müşterilerimize Türkçe ben yardımcı olabiliyorum. Personelimiz ise İngilizceye hakimler. Böylece Şubemizde iletişim problemiyle karşılaşılmıyor.

Şubenizin çalışma saatleri nasıldır?

Biz pazartesi ve cuma günleri arasında sabah 9’dan akşam 6’ya kadar hizmet veriyoruz. Cumartesi ve pazar günleri ise kapalıyız. Öğle tatili kasa personeli için sadece 30 dakikadır. Operasyon işlemlerinde ise öğle tatili bulunmamaktadır. Yani bankamız sabahtan akşama kadar hiç kapanmıyor. Kazan’ın en yoğun caddelerinden Bauman caddesinde yer alan Şubemizde bankamatiğimiz de bulunuyor.

Şubenizden Türkiye’ye para transferi yapmak isteyenler olursa veya Türkiye’den Kazan’a para göndermek isteyenler olursa bu tür transferlerde ne gibi komisyonlar uygulanıyor?

Türkiye’den İş Bankası üzerinden para transferi yapmak isterlerse o zaman Türkiye’deki İş Bankası komisyonu uygulanır. Türkiye’ye bizim banka üzerinden para transferi yapmak isteyenler için ise bizim artılarımız var. Biz Türkiye İş Bankası grubu bünyesinde olduğumuz için eğer buradaki Türk vatandaşının Türkiye İş Bankası’nda banka hesabı varsa sadece %0,5 oranında banka komisyonu alınmaktadır. Para transferi de bizim bankamız üzerinden olduğu için direkt gidiyor ve zaman bakımından da müşteri kazançlı çıkıyor.

Geleceğe ilişkin plan projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Biz gelecekte de hem Türk hem Rus şirketlerine yüksek kaliteli hizmet sunmayı, Tataristan’daki şirketler ile işbirliğini devam ettirmeyi istiyoruz. Kazan Başkonsolosluğu, Tataristan Yatırımları Geliştirme Ajansı ile yakın çalışma içerisindeyiz ve ileride de bunun böyle devam edeceğini düşünüyoruz.

Bizim geleceğe dönük planlarımız İşbank Kazan Şubesi’nin daha da gelişmesini sağlamaktır. Hedefimiz şu anda var olan ve ileride bizimle işbirliği yapacak yeni müşterilerimize daha da kaliteli servis sunmak olacaktır.

Regina Salyakhova İşbank Kazan Şubesi Müdürü, Tataristan başkenti Kazan’da doğdu.

2010 yılında Kazan Devlet Teknoloji Üniversitesi Ekonomi ve Yönetim Bölümü ve aynı zamanda İngiliz Dili Tercümanlığı Bölümlerinden mezun oldu.

İngiltere’nin Londra şehrinde University of East London Üniversitesi’nde Finansal İşletme Bölümünde master yaptı.

2010-2011 yıllarında Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, 2012 yılında FSA (Financial Services Authority) staj, 2012 yılında Bank Barclays PLC staj,  aynı yıl Harlford Media’da finans uzmanı, 2013-2017 Gazprombank müşteri ilişkileri bölümünde çalışma deneyimi ve Mart 2017’den itibaren de İşbank Kazan Şube Müdürü görevinde bulunmakta.

2 yorum

  1. Tataristan kazanda işbankasnın olması güzel bir şey bence doğru bir karar yaklaşık 12 yılımı kazanda geçirdim haberim yoktu eyer tekrar gelirsem güzel kazan şehrine mutlaka bankamıza urayacağım iyi çalişmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’daki lojistik merkezlerine 9,4 milyar RUB yatırım yapıldı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Talia Minull…