Anasayfa Ekonomi Putin: 12 Mayıs’tan itibaren Rusya’daki tüm işletmeler için ‘ücretli tatil’ sona eriyor
Ekonomi - Mayıs 12, 2020

Putin: 12 Mayıs’tan itibaren Rusya’daki tüm işletmeler için ‘ücretli tatil’ sona eriyor

Rusya'da koronavirüsle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara ve alınan yeni önlemlere ilişkin açıklama yapan Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mart'tan bu yana devam eden ücretli tatilin bugün sona ermesiyle birlikte yarından itibaren tüm işletmelerin çalışmalarına başlayacağını belirtti.

Sputnik’e göre Vladimir Putin, “12 Mayıs’tan itibaren tüm ülke ve ekonominin tüm sektörleri için ücretli tatil dönemi sona eriyor. Ancak salgınla mücadele sona ermiyor. Ücretli tatil dönemi altı haftadan fazla sürdü. Bu sıra dışı önlem, salgının yayılmasını durdurdu, yavaşlattı. Bu sayede, öncelikli olarak epidemiyolojik durumun kötüye gitme ihtimaline karşı tüm sağlık sistemimizin hazırlık seviyesini önemli ölçüde artırmak için kullandığımız bir zaman dilimi kazandık” dedi.

Putin, alınan önlemlerin salgınla mücadelede bir sonraki döneme, yani kısıtlama rejiminden kademeli olarak çıkış aşamasına geçme imkanı sunduğunun altını çizerek, “Bu dönemin kendine has özellikleri var. Her şey önce, bu çıkış bir anda gerçekleştirilemez. Bunu kademeli olarak, dikkatli bir şekilde, adım adım yapmalıyız. İnsanların can güvenliğini garanti eden tüm hijyen koşullarına ve gerekliliklerine kati biçimde uyarak kısıtlamaları kaldırmalıyız” ifadelerini kullandı.

3 yaşına kadar çocuğu bulunan tüm ailelerin nisan, mayıs ve haziran aylarında için çocuk başına aylık 5.000 ruble alacağını kaydeden Putin, 1 Haziran’dan itibaren ise 3-16 yaş arasındaki her bir çocuk için bir kereye mahsus olmak üzere 10’ar bin ruble ödeme yapılacağını kaydetti. Rus lider, toplamda 27 milyon çocuğun bu yardım kapsamında yer alacağını belirtti.

‘Sağlık çalışanlarına ödemeleri bizzat kontrol edeceğim’

Bu arada Putin, 8 Nisan’da verdiği talimat uyarınca koronavirüsle mücadele eden sağlık çalışanlarına yapılacak ödemeler için kaynakların aktarıldığını ancak toplam 56 bölgede bu ödemelerin yapıldığını, ilgili sağlık personelinin yarısından fazlasının bu ödemeleri alamadığını kaydederek, tüm bölge liderlerinden 15 Mayıs’a kadar bu ödemelerin tamamını yapmaları gerektiğini ve her bölgedeki durumu bizzat kontrol edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Yetkililer Volga arabaları üretme planlarını açıkladılar. K30 crossover’ı nasıl olacak?

Rusya’da her yıl 100 bin Volga arabası üretmek istiyorlar. Volga K30 crossover, yeni…