Anasayfa Ekonomi Petrol üretimi 2 milyon varil artacak
Ekonomi - Temmuz 20, 2020

Petrol üretimi 2 milyon varil artacak

OPEC ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerin günlük petrol üretimleri ağustos ayında 2 milyon varil artacak. Böylece günlük petrol üretimindeki 9.7 milyon varillik kısıntı, 7.7 milyon varil seviyesine düşecek.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Valday Düşünce Kulübü’nün video konferans yoluyla düzenlediği toplantıda, OPEC ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkeler arasında devam eden üretim kısıntısı anlaşmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Anlaşma kapsamında yapılan günlük 9.7 milyon varillik kısıntının temmuz sonuna kadar geçerli olduğunu anımsatan Novak, “Anlaşmanın bu kısıntı miktarıyla temmuz sonrasına uzatılmasıyla ilgili bir karar alınmadı. Anlaşmaya göre taraf ülkelerin üretimleri 1 Ağustos’tan itibaren artacak” dedi.

etrol piyasalarındaki durumu yakından izlediklerini aktaran Novak, “Duruma ve teknik verilere bakacağız. Sonrasında OPEC Teknik Komitesi anlaşmanın uygulanmasına yönelik bir değerlendirme yapacak ve bunu istişare edeceğiz” diye konuştu.

VİRÜS ETKİSİ

Konuşmasında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel petrol piyasalarına etkisini de değerlendiren Novak, şöyle konuştu: “Herkes küresel enerji yapısının değişeceğini düşünüyor. Hidrokarbon kaynakların küresel enerji tüketimindeki payı 2040’a kadar yüzde 85’ten yüzde 75’e gerileyecek ve yenilenebilir enerji yükselişe geçecek. Benim tahminime göre alternatif enerji kaynaklarının payı 2040’a kadar tahmin edilenden daha da yüksek olacak.”

2022’DE BİTİYOR

Mevcut petrol üretim kısıntısı anlaşmasının temelinde Suudi Arabistan ile Rusya arasında ham petrol üretimini artırma ve satış fiyatını düşürme restleşmesi sonrasında yaşanan büyük dalgalanma yer alıyor. Üretimi artırma restleşmesi, nisan ayındaki toplantıda, OPEC ve OPEC dışı petrol üretici ülkelerden oluşan 23 ülkenin yer aldığı OPEC+ grubunun iki yıllık anlaşması ile çözüldü. Anlaşma; OPEC+ ülkelerinin, mayıs ve haziran aylarında petrol üretimlerini günde 9.7 milyon varil, yılın ikinci yarısında 7.7 milyon varil ve 2021 yılından 2022’nin nisan ayının sonuna kadar 5.8 milyon varil oranında azaltmalarını öngörüyor. İlk revizyon ise 9.7 milyon varil üretim kısıntısını temmuz ayı için bir ay daha uzatarak yapıldı.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın son açıklaması, üretim kısıntısını söz konusu miktarda ağustos ayı için de uzatmaya Rusya’nın kesin olarak kapıları kapattığı şeklinde yorumlandı.

https://www.itohaber.com/haber/dunya/212319/petrol_uretimi_2_milyon_varil_artacak.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Türk ANTTEQ’in, inşa ettiği konut, Moskova’da en çok satan yeni bina olarak tanındı

Türkiye ve dünyada dev projelere imza atan Türk Ant Yapı iştiraki ANTTEQ şirketinin, Rusya…