Anasayfa Duyurular Pandemi sırasında Tataristan’ın merkez hastanesi doktorları, koronavvirüse karşı antikorlarla 165 litre plazma nakletti.

Pandemi sırasında Tataristan’ın merkez hastanesi doktorları, koronavvirüse karşı antikorlarla 165 litre plazma nakletti.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Tataristan Cumhuriyet Klinik Hastanesinin perfüzyon servisi, Geçici Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesine yaklaşık 165 litre antikoit plazma temin etti ve transfer etti. 

Yeni bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulan, Cumhuriyet Klinik Hastanesi kan transfüzyon bölümünde plazma bağışı yapan kan bağışçıları sayesinde, klinik doktorları 819 doz plazma hazırlayabildi. Hastaya transfüzyon için bir doz 200 ml kandan oluşuyor. 

“Pandeminin başlangıcından bu yana 169 bağışçı yardımımıza geldi. Anlamak için, bir donörün 600 mililitre plazma bağışladığını ve bunların hastalara infüzyon için üç doz olduğunu açıklayacağım. Yani, bir kişi üç hastayı kurtarıyor. Bu nedenle, bağışçıların yardım etmeye ve bize gelmeye devam edeceğini umuyoruz ”dedi Cumhuriyet Klinik Hastanesi kan transfüzyon istasyonu başkanı Rauşaniya Hairullina. 

Covid-19’dan iyileşen ve pozitif bir PCR yayması olan 55 yaşın altındaki herhangi bir Tataristanlı antikovid plazma donörü olabiliyor 

Bağışçı iyileştikten sonra en az 14 gün geçmesi gerekiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…