Anasayfa Ekonomi Otomotiv ihracatında tedarik sanayisinde Rusya’ya yüzde 16 ihracat arttı
Ekonomi - Şubat 8, 2021

Otomotiv ihracatında tedarik sanayisinde Rusya’ya yüzde 16 ihracat arttı

Otomotiv sektöründe ocak ayında ihracatta yüzde 5,5’luk düşüş yaşandı. Otomotiv ihracatında ocak ayında en dikkat çeken veriler ise tedarik endüstrisi ihracatında gerçekleşti. Ocakta yüzde 4 artarak 890 milyon dolara ulaşan tedarik endüstrisi ihracatı, yüzde 20 azalan ve 824 milyon dolarda kalan binek otomobil ihracatını geride bıraktı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre; ocak ayında otomotiv ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 düşüşle 2,3 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatı yüzde 20 azalarak 824 milyon dolar oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 28,5 artarak 427 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 66 düşerek 46 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ürün grupları bazında ocakta Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 4 artarak 890 milyon dolar olurken, Binek Otomobil ihracatı yüzde 20 azalarak 824 milyon dolar oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 28,5 artarak 427 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı ise yüzde 66 düşerek 46 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 8 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 21, İspanya’ya yüzde 43, ABD ve Polonya’ya yüzde 17’şer ve Rusya’ya yüzde 16 ihracat artışı, Romanya’ya yüzde 40 ve Slovenya’ya yüzde 55 ise ihracat düşüşü yaşandı.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 5, Polonya’ya yüzde 12, İsveç’e yüzde 51 ihracat artışı görülürken, İtalya’ya yüzde 13, Almanya’ya yüzde 26, İspanya’ya yüzde 29, Birleşik Krallık’a yüzde 60 ve Belçika’ya yüzde 37 düşüş yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 38, önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 64, İtalya’ya yüzde 32, Belçika’ya yüzde 24, ABD ve Danimarka’ya çok yüksek oranlarda artış yaşanırken, İspanya’ya yüzde 55, Hollanda’ya yüzde 90 düşüş görüldü.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 54, Almanya yüzde 79 düşüş görülürken, Gürcistan’a yüksek oranlı artış yaşandı.

https://www.rtib.org/tr/haberler/otomotiv-ihracatinda-tedarik-sanayisinde-rusyaya-yuzde-16-ihracat-artti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…