Anasayfa Uncategorized Omicron, COVID-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir
Uncategorized - Aralık 6, 2021

Omicron, COVID-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Omicron varyantı, COVID-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir ama her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, uluslararası bir araştırmanın, Omicron varyantının mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile benzer bir genom dizisine sahip olduğunu gösterdiğini ve bunun COVID-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüşmesinin işareti olabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Şener, açıklamasında, Omicron varyantının kıtalararası dolaşıma geçtiğini ve yakın zamanda Türkiye’de de görülmesinin beklendiğini belirtti.

Omicron’un çok hızlı bulaşan bir varyant olduğunu vurgulayan Şener, buna karşın hastanelere yatış oranlarında artışa neden olmadığını ve verilere göre klinik tabloların hafif seyrettiğini kaydetti.

”Omicron ile test pozitiftik oranı yüzde 4’ten yüzde 24’e çıktı”

Şener, Omicron’un girdiği ülkelerde günlük vaka sayılarının anormal artacağına söyleyerek, “Mart 2022’ye kadar tüm Avrupa’da dolaşan varyantların yarısından çoğunun Omicron olacağı hesaplanıyor. Çünkü önümüzde Güney Afrika örneği var. Çok kısa sürede, 2 haftada dolaşan varyantların yüzde 75’i Omicron oldu ve daha da önemlisi test pozitiftik oranı yüzde 4’ten yüzde 24’e çıktı. Bu baş döndürücü bir hız” dedi.

Bu varyantın nasıl geliştiğine dair çeşitli teoriler olduğunu anlatan Şener, şunları söyledi:

“ABD, Kanada ve Hindistan’dan bilim insanlarının ortak çalışmasında Omicron’da daha önceki varyantlarda olmayan ve mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile çok benzer bir genom dizisine sahip olduğu gösterildi. Bu aslında Omicron varyantı, COVID-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir ama her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken, çünkü bu salgın döneminde çok sık bu bilimsel duygusal dalgalanmaları yaşadık. Her şeyden önce halen ülkemizde baskın varyant Delta ve mevcut aşılardan kaçamıyor ve her varyanta etkili, tek etkili mücadele metodu ise maske, mesafe ve hijyen.”

https://www.trthaber.com/haber/saglik/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-sener-omicron-covid-19un-mevsimsel-bir-hastaliga-donus-isareti-olabilir-633002.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

“KFU dört yıl boyunca fiyatları düşük tuttu”: Kazan’daki üniversitelerde okumanın maliyeti ne kadar?

Tataristan üniversiteleri, 2024/25 başvuru sahipleri için ücretli eğitimin maliyetini kesk…