Anasayfa Ekonomi Nail Maganov: “TATNEFT” sahalarında çıkartılabilir petrol kaynakları 29 yıla yetecek

Nail Maganov: “TATNEFT” sahalarında çıkartılabilir petrol kaynakları 29 yıla yetecek

Almetyevsk’te düzenlenen basın toplantısında “TATNEFT” Genel Müdürü Nail Maganov çıkartılabilir petrol kaynaklarının 29 yıla yeteceğini açıkladı.

Birkaç yıl öncesinde de aynı öngörüş sözkonusu olduğunu belirten Maganov, teknolojilerin gelişmesi sayesinde daha önceden çıkartılamayan olarak bilinen kaynakların günümüzde çıkartılması mümkün olduğunu söyledi.

“Tabi ki sorabilirsiniz, kaç yıl size geliyoruz, hep 29… Bu rakamlar üzerinde yapılan oyun değil, bizim araştırmacılarımızın somut çalışmasıdır. Petrol araştırma ve çıkartma teknolojileri geliştiriliyor”, dedi Maganov.

Bununla birlikte “TATNEFT” Genel Müdürü günümüzde şirketin OPEC+ anlaşmasının öngördüğü günde ancak 80.6 bin ton petrol çıkartma şartı olan kısıtlamalar çerçevesinde çalıştığına dikkat çekti. Bu yüzden Tataristan’da yıllık 29.8 milyon ton petrol çıkartılmakta, fakat şirket stratejisine göre 2020’de bu hacmi 32 milyon tona ve 2030 ise 38 milyon tona yükseltmek planlanmaktadır.

Bu sebepten dolayı “TATNEFT” aktif şekilde böyle bir kısıtlamaların olmadığı dış pazarlara yönelmeye çalışıyor. “Sahip olduğumuz eşsiz tecrübemiz ve yeterliliğimiz yurt dışında da (Türkmenistan, Özbekistan, Libya) ilgi görmektedir”, diye özetledi Maganov.

2019 yılında “TATNEFT” 800 milyar rublelik gelir elde etmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…