Anasayfa Ekonomi Minnihanov: Rusya pazarını keşfetmenin en iyi yolu ülkemizde üretim yapmak
Ekonomi - Kasım 12, 2020

Minnihanov: Rusya pazarını keşfetmenin en iyi yolu ülkemizde üretim yapmak

Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerin en önemli ev sahiplerinden Tataristan Cumhuriyeti, karşılıklı ilişkilerin daha da artırılmasını istiyor. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Rusya pazarını keşfetmenin en iyi yolunun Tataristan’da üretim yapmaktan geçtiğini söylüyor.

TATARLARIN tarih boyunca Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerde ağlayıcı bir role sahip olduğunu hatırlatan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, “Halklarımızın yakın ilişkileri her zaman iki devlet arasındaki dostluğun ve işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlıyor” dedi.

Dış ticaret, ekonomi ve yatırım açısından Tataristan’ın önde gelen ortaklarından birisinin Türkiye olduğunu belirten Minnihanov, ikili ticaret hacminin 2019’da yüzde 53 artarak etkileyici bir performans gösterdiğini söyledi. Ticaretin taraflar arasında dengeli bir seyir izlemesinin sevindirici olduğunu dile getiren Minnihanov, bu durumun Türk-Tataristan şirketlerinin faaliyetlerini karşılıklı menfaat ve saygı ilkeleriyle sürdürdüğünü vurguladı.

“YATIRIMLARININ YÜZDE 25’I TATARISTAN’DA”

Tataristan’ın Türkiye ile yatırım işbirliği konusunda Rusya Federasyonu’nun önde gelen bölgelerinden birisi olduğunu vurgulayan Rustam Minnihanov, şunları söyledi: “Rusya ekonomisindeki Türkiye tarafından yapılan tüm yatırımların yaklaşık yüzde 20-25’i Tataristan’da. Türk ortaklarımıza her zaman söylediğimi bir kez daha vurgulamak isterim ki Rusya pazarını keşfetmenin en iyi yolu üretimi ülkemizde yapmak.

Yabancı ve özellikle Türk işadamlarıyla olan geniş işbirliği deneyimini göz önünde bulundurarak onları Tataristan’da gerçekleştirebilecekleri karşılıklı fayda sağlayan projeleri araştırmaya davet ediyoruz.”

Ülkedeki endüstri parklarında yatırımcıların ihtiyaçlarının üst düzeyde karşılandığını bildiren Minnihanov, iş süreçlerinde dış kaynak temini merkezleriyle modern sanayi sitelerinin geliştirilmesi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

“PETROKIMYA VE ENERJİDE TÜRK ŞİRKETLERI AKTIF OLARAK YER ALIYOR”

Minnihanov, Tataristan’da Hayat Holding, Şişecam, Anadolu Grubu, Coşkunöz, Koluman, Tirsan Kardan, Polimeks gibi büyük çaplı Türk yatırımlarının yanı sıra Türk girişimcilerin işlerini geliştirmek için Tataristan ve Rusya genelinde yeni uygun yerler bulmaya devam ettiklerini vurguladı.

Petrokimya ve enerji kompleksleri gibi Tataristan için önemli alanlarda Türk şirketlerin aktif olarak yer aldığının altını çizen Rustam minnihanov, Tataristan’da Turizm sektörünün gelişmeye devam ettiğini ve geçen yıl 3.6 milyon turist ağırladıklarını söyledi. Türkiye ve Tataristan’ı İstanbul’dan Kazan’a yapılan düzenli direkt uçuşların bağladığını kaydeden Rustam Minnihanov, “Türkiye’deki tatil yerleri, yüksek

hizmet seviyesi, hizmet kalitesi ve nispeten düşük fiyatlar nedeniyle Ruslar arasında Tataristan’da yaşayanlar da dahil olmak üzere büyük talep görüyor” diye konuştu.

“DEV TATARISTAN ŞIRKETLERI TÜRKIYE’YE BÜYÜK ILGI GÖSTERIYOR”

Tataristan şirketlerinin Türkiye pazarında faaliyet göstermeye ve Türk ortaklarla çeşitli alanlarda işbirliğine ilgili olduğuna değinen Minnihanov, “Devlerimiz, petrokimya şirketler grubu Taif, Rusya’nın en büyük kamyon üreticisi Kamaz, petrol üreten şirketler grubu Tatneft Türk şirketleriyle uzun ve verimli iş ilişkilerine sahip” dedi.

DÜNYA GAZETESİ ÖZEL SAYISI

https://www.rtib.org/tr/haberler/minnihanov-rusya-pazarini-kesfetmenin-en-iyi-yolu-ulkemizde-uretim-yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…