Anasayfa Yatırım Koton: En büyük pazarımız Rusya

Koton: En büyük pazarımız Rusya

Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, en büyük pazarlarının Rusya olduğunu vurguladı.

Gülden Yılmaz, ihracata başlama öyküsünü şöyle anlattı: Bizim hikayemiz 80’li yıllarda başladı. Biz ihracat fazlasını satarak başladık imalata ve sonra da bir mağaza açtık. “Acaba toptancılık yapabilir miyiz?” diye düşünürken 150 bin adet malı toplayarak onları depoya koyduk. Malı topladık ama müşteri yoktu ortada. Laleli’de de konfeksiyon satışı yapan bir arkadaşımız vesilesiyle Avusturya’dan ilk malımızı satacağımız müşterimiz ile tanıştık. Ona bir seçki yaparak malı gönderdik. Kendisi malı beğendi ve sonrasında 7 bin parça gönderdik. İlk ihracata böylece başlamış olduk. Çok çalışarak malı yolladık. İlk ama cesaret var, girişimcilik ruhu da…

“Geçtiğimiz yıl 150 milyon dolarlık ihracat yaptık”

 

Gülden Yılmaz, 2019 yılı sonunda ihracatlarının 150 milyon dolar olduğunu, şu anda 203’ü yurtdışı, 301’i de yurt içi olmak üzere toplam 504 mağazaları olduğunu söyledi. Yılmaz “Yaklaşık 11 bin çalışanımız var. Ciro da yaklaşık 4 milyar TL. e-ticaret yoluyla da büyük bir ihracat yapıyoruz. Bugün e-ticarette 15 ülkeye gönderim yapıyoruz. Hedefimiz 2021 sonunda bunu 50 ülkeye çıkarmak. En büyük pazarımız Rusya. Bizden toptan mal alan bayiler var. E-ihracatımız toplam cironun yüzde 30’unu oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Kendi dönemindeki göre bu dönemin girişimcilerinin çok sayıda teşvik nedeniyle şanslı olduğuna vurgu yapan Yılmaz “Pazarlamadan ürün geliştirmeye, ihracattan imalata pek çok destek mevcut. TİM’in verdiği destekler de önemli. Biraz da meraklı olmak, bıkmadan ve tutkuyla bilgiye ulaşmak gerekiyor. Mutlaka ürünle ilgili fark yaratmak şart. Biraz düşünmek ve müşteriyi dinlemek lazım. Marka oluştururken sürdürülebilirlik vizyonu da çok önemli. Bunu yapan firmalar bir adım öne geçer” şeklinde konuştu.

https://www.rtib.org/tr/haberler/koton-en-buyuk-pazarimiz-rusya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…