Anasayfa Yaşam Koronavirüs konusunda Tataristan’dan Tavsiyeler
Yaşam - Mart 16, 2020

Koronavirüs konusunda Tataristan’dan Tavsiyeler

13 Mart 2020 günü, Tataristan Cumhuriyeti Hükümet Konağı'nda, Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı Yardımcısı Leyla Fazleeva, RT Bakanlar Kurulunun sıhhi-salgın komisyonu toplantısı hakkında bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Tataristan Cumhuriyeti Sendikalar Federasyonu başkanı, Tataristan Cumhuriyeti’nin yürütme komitesinin ilk başkan yardımcısı Elena Kuzmicheva, Tataristan Cumhuriyeti’nin sosyal koruma ve sivil koruma konularını denetleyen Elena Kuzmicheva, sağlık ve spor bölümünün sorumlusu olan Rustem Gafarov katıldı. Tataristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun güzel bir yaşam tarzı Güzel Shakirova, cumhuriyet işletmelerinin sendika örgütlerinin temsilcileri.

Görüşmede Leyla Fazleeva, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov adına, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için, bu yıl 15 Nisan’a kadar özel bir sağlık-epidemiyolojik uygulama getirme kararı verdiğini bildirdi.

Kalabalık ortamların oluşmasını engellemek için bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

Uluslararası spor etkinlikleride dahil daha uygun bir sıhhi ve epidemiyolojik duru gözönüne alınarak yeniden planlanmıştır. Tüm spor müsabakaları seyircisizolarak oynanacaktır. Uluslararası spor karşılaşmaları için kısıtlamalar sonradan açıklanacaktır.

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın talimatlarının bir parçası olarak, kültürel etkinlikler de daha ileri bir tarihe ertelendi.

Daha önceden programlanan konserler ise, sadece organizatörlerin, organizasyon katılımcılarının güvenliğini sağlamak için tüm gereksinimler listesine sıkı sıkıya uymaları ve izleyicilerin sağlığı için kişisel olarak tam sorumluluk üstlenmeleri şartıyla mümkündür.

Buna ek olarak, Rustam Minnikhanov devlet yetkililerinin ve temsilcilerinin tüm yabancı iş gezilerini iptal etme karar verdi. Leyla Fazleeva ise, Tataristan Cumhuriyetindeki tüm iş adamlarına ve işverenlerine yurt dışı seyehatlarini yeniden gözden geçirme konusunda öneride bulundu. Şuan harekat halinde olan ve geri dönüşte olan kişilerin 14 günlük bir süre için karantinaya alınması gerekiyor. “Tüm çalışanlarımızı bu tarz seyahatlerin “istenmeyen seyahat” olduğu konusunda uyarmalıyız. İnsanların bilet aldıkları, biletler için para ödedikleri açıktır. Doğrusunu söylemek gerekirse, salgın hastalık risklerine karşı, Rusya dışı seyehat ve iş gezilerinden kaçınmalıyız. Tüm uyarılarımıza rağmen, eğer yurtdışına çıkan olursa, bu kendilerinin riskidir ”diye ekledi Leyla Fazleeva.

Kişisel hijyen kurallarına uymanın önemine de özellikle dikkat göstermeye davet etti: gün boyunca düzenli olarak ellerini yıkanması, günlük duş alınması, işyerlerinde temizlik ve havalandırmanın önemi, kalabalık ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı.

Leyla Fazleeva’in söylediğine göre, ilk belirtilere rastlanması durumunda, çalışan hemen eve gönderilmelidir. “Çalışanı konu hakkında bilgilendirerek eve gönderirsek, o zaman evde uzanmaz,  hemen doktor çağırır. Hastaneye gidilmeyecek, ilkyardımı evine çağırıyor. Tabii ki, bu sağlık sistemi ve ilk yardım servisi için çılgınca bir yüktür, ancak başka yolumuz yok, ”diye konuştu Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı.

Tataristan Cumhuriyeti Yöneticilerinin, Tataristan halkını, özellikle önümüzdeki bahar, okul tatillerinde ülke dışına seyahat etmekten kaçınmaya çağırdığını da belirtti.

Koronovirüs vakalarının resmi olarak kayıtlara geçen bölgelerden dönen tüm kişilerin, bulundukları yer, gidiş ve dönüş tarihleri ile iletişim bilgileri hakkında Rospotrebnadzor (Tüketici Koruma ve Denetleme Merkezi) personeline bildirilmelidir.

Tataristan Cumhuriyetinde 24 saat hizmet veren yardım hattı oluşturuldu: +7 (843) 296-02-24.

Halsizlik, Ateş, göğüs ve baş ağrısı gibi belirtilerde mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…