Anasayfa Ekonomi Koluman Rus Genel Müdürü Ali Yalçın: “Rusya yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar için stratejik önemimi korumaya devam edecek”
Ekonomi - Röportajlar - Mayıs 21, 2021

Koluman Rus Genel Müdürü Ali Yalçın: “Rusya yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar için stratejik önemimi korumaya devam edecek”

Bugün Turktatar.com sitesi olarak siz okurlarımız dikkatine Tataristan’da yatırım yapan bir başka Türk Şirketi – Koluman Rus’un Genel Müdürü Ali Yalçın ile bir gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sunuyoruz.

Ali Bey röportajımıza başlarken Turktatar.com sitesi okurlarımıza Koluman Grubu’nu kısaca bir tanıtır mısınız?

Koluman Holding, 1965’den bu yana farklı alanlardaki yatırımları ile bugün, motorlu taşıtlar, inşaat ve mühendislik, üstyapı üretim, pazarlama ve dış ticaret alanlarında müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaktadır. Koluman, Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin Türkiye ana bayilerinden biri olup, Mercedes marka araçların satış ve satış sonrası servis hizmetlerini vermesinin yanı sıra, Mersin’in Tarsus ilçesindeki 80.000m2’lik kapalı üretim alanına sahip fabrikasında  üretim faaliyetleri yürüten Koluman, nakliye ve lojistik sektörü için semi-treyler , kamu araçları, inşaat araçları ve savunma sanayinde kullanılmak üzere taktik tekerlekli araçlara sivil ve askeri projeler dahilinde üretim hizmeti vermekte.

Koluman Grubu RF Tataristan’da ilk kez ne zaman yatırımlarına başladı?

Koluman Grubu olarak, Tataristan’a 2015 yılında yatırım projesini hayata geçirerek 2016 yılında montaj, satış ve servis faaliyetlerine başlamıştır.

Tataristan’da yatırım yapma kararı nasıl alındı. Neden Tataristan uygun görüldü?

Rusya’daki faaliyetlerimiz kapsamında lojistik sektörü için semi treyler, inşaat sektörü için mobil beton pompası ve mikser, kamu sektörü için vakumlu yol süpürgesi ve çöp araçları üretmekteyiz. Bu kapsamda faaliyet lokasyonu olarak Tataristan’ı tercih etmemizin en önemi sebebi, Çallı şehrinde Rusya’nın en büyük ticari araç üreticisi Kamaz ve Mercedes Benz fabrikalarının bulunmasıdır.  Bunun dışında Tataristan yönetimin yatırımcılara olan ilgi ve desteği, nitelikli iş gücü, yatırım merkezi olarak Tataristan’ın seçilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Şu ana kadar Tataristan’a yapılan yatırımların toplam tutarı ne kadardır?

Çallı şehri lokasyonunda bulunan KİP MASTER sanayi parkında 4.000 m2 faaliyet gösteren şirketimizin toplam yatırım tutarı 12 milyon Euro’dur.

SEZ “Alabuga” bölgesinde ve genel olarak Tataristan’da Türk yatırımcıları için ne tür imkanlar mevcuttur yatırım yapmak için. Tataristan hükümeti ne tür teşvikler sunmaktadır?

Hem Çallı şehrinde hem de Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesi’nde arazi, altyapı ve vergi teşvikleri bulunmфыш ile birlikte Koluman olarak herhangi bir teşvikten yararlanmadan faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.

Tataristan’da ürettiğiniz ürünlerinizi Rusya ve Tataristan hariç başka hangi ülkelere ihrac ediyorsunuz?

Tataristan ve Moskova şehrindeki tesislerimizde ürettiğimiz araçların Rusya iç pazarında satışı gerçekleşmektedir.

Koluman olarak Tataristan’a yaptığınız yatırımları daha da genişletmeyi düşünüyor musunuz?

Koluman olarak Rusya faaliyetlerimiz kapsamında operasyonlarımızı büyük oranda montaj işlemleri üzerinden yürütüyorduk. 2021 yılında alınan karar kapsamında lojistik ve  kamu sektöründe hizmet veren araçların üretimini yerelleştirme kararı aldık. Bu karar kapsamında çalışmalara başlanmış olup ilk yol süpürgesi araçlarımız Rusya’da üretilmiş olup müşterilerimize teslim edilmiştir.

Tataristan’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılarına neler tavsiye edersiniz?

1990 yıllı sonrasında Türk şirketlerinin dünya ölçeğinde global şirketler olmasında önemli bir rol oynayan Rusya Federasyonu, 150 milyona yakın nüfusu, Türkiye ile olan coğrafi yakınlığı, alt yapı ve üstyapı yatırımları ile Rusya’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar için stratejik önemimi korumaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

“KFU dört yıl boyunca fiyatları düşük tuttu”: Kazan’daki üniversitelerde okumanın maliyeti ne kadar?

Tataristan üniversiteleri, 2024/25 başvuru sahipleri için ücretli eğitimin maliyetini kesk…