Anasayfa Ekonomi KazanForum – BRICS zirvesinin provası mı?
Ekonomi - 2 hafta önce

KazanForum – BRICS zirvesinin provası mı?

Sadece 10 gün içinde “Rusya – İslam Dünyası: KazanForum 2024” forumunun katılımcıları Kazan’a gelecek., küresel ölçekte bir olaylar zincirinin eşiğinde: KazanForum’un ardından burada BRICS Oyunları düzenlenecek, ardından da gezegendeki jeopolitik paradigmanın değişmesine işaret edebilecek BRICS zirvesi.

Bu hafta düzenlenen bir brifingde şunu ifade ettiler: Kazan, büyük bir uluslararası etkinlik öncesinde iyi bir başlangıç ​​yapıyor. Tataristan Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Talia Minullina’nın da belirttiği gibi, İslam ülkelerinden VIP’lerin Kazan’a gelmesi bekleniyor ve onlar büyük iş anlaşmalarının sonuçlandırılmasına güveniyorlar.

Bu yılki KazanForum’a bazen BRICS zirvesinin provası da deniyor: lojistik üzerinde çalışılmalı ve benzeri görülmemiş güvenlik önlemlerinin etkinliği test edilmeli. Mayıs ayındaki etkinliğin ölçeği (foruma 11 bin kişi katılacak ve bu rakam nihai değil) Tataristan’ın organizasyonel “becerileri” için iyi bir test olacak.

“Bu [katılımcı sayısının] sınır olmadığını anlıyoruz. Kayıtlar 6 Mayıs’a kadar sürecek, dolayısıyla her zamanki gibi son günlerde katılımcı sayısında artış olmasını da bekliyoruz. 79 ülkenin temsilcileri şimdiden kayıt yaptırdı ve umarım bu foruma gelirler” dedi Minullina.

Forumun federal bütçeden ve sponsorluk fonlarından finanse edildiğini de vurguladı. Bu da doğaldır, çünkü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in teşvikiyle KazanForum üst üste ikinci yıl federal statüye kavuştu.

Forumun VIP konuklarına gelince, Tataristan Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı etkileyici bir liste açıkladı; bu listede Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı, Türkmen halkının ulusal lideri Gurbanguly Berdimuhamedov, Maliye Bakanlığı başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov yer alıyor. Türkmenistan Dışişleri Bakanı Rashid Meredov, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akylbek Japarov, Afganistan, Özbekistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden bakanlar. Talia Minullina, tüm bu misafirlerin Kazan’a gelecek olmasının Rais Tatarstan Rüstem Minnihanov için büyük bir erdem olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…