Anasayfa Ekonomi Kazan’da yeni binaların fiyatı yüzde 14,5 arttı
Ekonomi - Ağustos 5, 2020

Kazan’da yeni binaların fiyatı yüzde 14,5 arttı

Rusya'da yaz tatillerinden dolayı, alıcıların aktivitesi azalmasıyla, bir milyon nüfusa sahip şehirlerde yeni binaların fiyatları hafif şekilde düştü. Sadece Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da yeni binaların fiyatı yüzde 14,5 arttı.

Fakat ilgili uzmanlar, sübvansiyon ipotek oran program ve mevduatlardan elde edilen verimi düşürme programı sayesinde geliştirici firmaların (developer) fiyatları artıracağı konusunda uyarıyor.

Rus basınına göre, (CIAN sitesi verileri atfen) Rusya’daki birincil gayrimenkulün ortalama maliyeti şu anda metrekare başına 76.5 bin ruble. Ay boyunca, gösterge yüzde 0.9 azaldı, ancak yıl boyunca yüzde 8.1 arttı. Ve Temmuz, 15 milyondan fazla şehrin altısında yeni bina fiyatlarında düşüş gösterdi.

Öncelikle, yeni dairelerin maliyeti Krasnoyarsk’ta (yüzde 5.7), Omsk ve Yekaterinburg’da (yüzde 4’ten fazla), Perm’da (yüzde 2.1) düştü.

Habere göre,  St.Petersburg’da, birincil pazardaki ortalama fiyatlar ay boyunca yüzde 1,5 büyüdü. Moskova’da ise yüzde 1 azaldı.

Uzmanlara göre, Rusya’daki yeni binaların fiyat dinamikleri artık kısıtlamaların getirilmesi ve kaldırılmasıyla ilgili olarak müşteri talebindeki dalgalanmaları yansıtmakta.

Tahminlere göre bu yılın ikinci yarısında ve 2021’in başında, birincil pazardaki arz büyümesinin düşük dinamikleriyle gerçekleşecek.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/kazanda-yeni-binalarin-fiyati-yuzde-14,5-artti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’da ihtiyaç sahiplerine iftar paketleri dağıtıldı

İftar paketleri 11 Mayıs Cumhuriyet İftarı gününde  Ak Bars Arena stadında ihtiyaç sahiple…