Anasayfa Genel Kazan’da Tatarların İslam’ı kabulünün 1100. yıldönümü Cumhuriyet Düzenleme Komitesi buluşuyor
Genel - Ocak 3, 2022

Kazan’da Tatarların İslam’ı kabulünün 1100. yıldönümü Cumhuriyet Düzenleme Komitesi buluşuyor

12 Ocak’ta Kazan Kremlin’inde Tatarların atalari olan İdil Bolgarları tarafından İslam’ın resmi devlet dini olarak kabulünün 1100. yıldönümünün hazırlanması ve kutlanması için organizasyon komitesinin bir toplantısı yapılacak.

Toplantıya, düzenleme komitesi başkani Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov başkanlık edecek. Aynı zamanda önde gelen Rusya müftülerinin de etkinliğe davet aldığı bildirildi.

Toplantıda, büyük etkinliklerin federal planının uygulanmasına yönelik görevlerin paylaşılması, cumhuriyet planı, logo önerileri ve diğer konuların onaylanması bekleniyor.

Daha önce resmi organizasyon komitesi başkanı, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin’in, 1100. yıldönümü vesilesiyle  2022’de kutlanacak İdil Bolgarlarının İslam’ı kabul etmesi ile ilgili etkinliklerinin hazırlanması ve düzenlenmesi için ana önlemler planını onayladığı kaydedilmişti.

Planda 71 proje yer alıyor. Etkinliklerin çoğu Tataristan’da yapılacak. Bunlar arasında Bolgar şehrine giden otoyolların inşası, yerel nehir istasyonunun onarımı, Kazan’da İslami el yazmalarının dijitalleştirilmesi için bir merkezin oluşturulması, Tataristan’ın başkentinde Merkez Camii kompleksinin inşaatına başlama ve başka etkinlikler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’daki lojistik merkezlerine 9,4 milyar RUB yatırım yapıldı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Talia Minull…