Anasayfa Genel Kazan’da Kuran’ın ilk suresini yazma projesi başlıyor
Genel - Ocak 9, 2022

Kazan’da Kuran’ın ilk suresini yazma projesi başlıyor

Tataristan Müftülüğüne göre Kazan’da, İdil Bolgarlarında devlet Dini olarak resmen İslam’ın kabulünün 1100. yıldönümü çerçevesinde, Kuran’ın el yazısı Mushaf’ın yazımı başlayacak.

Müftülüğün yeni projesinin tanıtımı bayram hazırlıkları toplantısı kapsamında 12 Ocak 2022 günü saat 10.30’da Kul Şerif Camii’nde yapılacak.

Projenin sembolik başlangıcı, çok sayıda davetlinin huzurunda Kur’an-ı Kerim’in ilk suresi “Fatiha”nın hat yazımı ile başlayacak.

Tanıtım etkinliğne İslam’ın kabulünün 1100. yıldönümü düzenleme komitesi toplantısına katılanlar, müftüler, Rusya’nın dini liderleri, hükümet organlarının temsilcileri, bilim topluluğu ve medya katılacak.

Profesyonel bir hattat konuklar önünde, Yüce Allah’ın her şeye kadirliğini teyit eden ve aynı zamanda insanların mutluluğuna giden yolu gösteren en büyük surenin satırlarını tuvale yazacak.

Sürenin yazılması, Tatarların dedeleri olan İdil Bolgarlarında İslam’ın kabulünün 1100. yıldönümü Yılı’nın açılışı çerçevesinde ilk etkinliklerden biri olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan heyetinden Ayşe Ünlüce’ye özel davet

RF Tataristan Türkiye Yetkili Temsilcisi Ayrat Gataullin ve beraberindeki heyet Eskişehir …