Anasayfa Duyurular Kazan’da dünyanın ilk kapalı yüksek dalış merkezi açılacak

Kazan’da dünyanın ilk kapalı yüksek dalış merkezi açılacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Çernışenko, dünyanın ilk kapalı yüksek dalış merkezinin XXI FINA Dünya Su Sporları Şampiyonası-2025 için Kazan’da inşa edileceğini söyledi. 

Yüksek dalış merkezinin Kazansu Nehri’nin sağ kıyısında bulunan spor tesislerini birleştirecek olan “Spor Parkı” çerçevesinde inşa edilmesi planlanıyor.  

Kompleksin tüm altyapısını her gün 26,8 bin kişiye kadar kullanabilecek. 

Çernışenko Rusya Federasyonu’nda yüksek dalışın nispeten genç bir spor olduğunu açıkladı. Vebu spor dalında sporcunun kuleye yapılan ziyaret sayısının sınırlı olduğunu – egzersiz başına en fazla 3-6 atlama olduğunu belirtti. 

“Bu nedenle hazırlık için yüksek kaliteli koşullara ihtiyacımız var. Sporcuları hiçbir hava koşulunun suya doğru ve güvenli girişi engellememesi gerekiyorBizim iklim koşullarımızda böyle bir merkezin olması çok uygun. Tataristan’da kurulacak ve dünyada bir ilk olan kapalı merkezin bu sporun ülkedeki popülaritesini artıracağına eminim”, dedi. 

Başbakan Yardımcısı dört yıl içinde Kazan’ın dünyanın her yerinden su sporlarında amatörler ve profesyoneller için yeniden cazibe merkezi haline geleceğini hatırlattı.  

2015 yılında Rusya ilk kez FINA Dünya Şampiyonas’na ev sahipliği yaptı ve aynı zamanda dünya su sporları yarışları Tataristan başkenti Kazan da düzenlendi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…