Anasayfa Duyurular Kazan’da “Anadolu Selçuklu Minberleri:İslam Sanatının Şaheserleri” Sergisi açıldı
Duyurular - Kasım 20, 2021

Kazan’da “Anadolu Selçuklu Minberleri:İslam Sanatının Şaheserleri” Sergisi açıldı

RF Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’ın Ulusal Müzesi’nde “Anadolu Selçuklu Minberleri:İslam Sanatının Şaheserleri” Fotograf Sergisi açıldı. 

Açılışı18 Kasım-Uluslararası İslam Sanatı Günü ile aynı zamana denk gelen sergide Ulusal Müze’nin Genel Müdür Yardımcısı, sanatçı Liliya Sattarova (Kazan) ve fotoğrafçı İsmail Haykır (Ankara) tarafından 2015-2021 yılları arasında Türkiye’nin farklı illerinde bir araştırma projesi kapsamında çekilen 40 fotoğraf sergileniyor. 

Sergi açılışında bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan bu serginin son iki ay içinde açtıkları dördüncü sergi olduğunu söyledi. 

“Size önce Hat Sanatımızı gösterdik, sonra iki resim sergisini gösterdik ve bugün Türkiye’nin değerli sanatçılarından İsmail Haykır’ın çok özel bir projeyi fotografladığı 12.-13.Yüzyıl Selçuklu dönemi İslam eserleri-minberlerin fotograf sergisini getirdik”, dedi. 

Başkonsolos konuşmasında Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti ile Türkiye’nin yakın tarihi ve kültürel yakın ilişkilerin olduğuna dikkat çekti. 

“Bizim ortak yönlerimizi çok. Dilimiz bir, dinimiz bir. Dolayısıyla duvarlarda gördüğümüz bu fotoğraflar size hiç te yabancı gelmeyecek”, dedi.  

Sergi Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Tataristan Kültür Bakanlığının destekleri ve Türk Hava Yollarının sponsorluğunda Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu ve Ulusal Müzenin işbirliği ile düzenlendi. 

Fotoğraf sergisi 17 Aralık tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Türk ANTTEQ’in, inşa ettiği konut, Moskova’da en çok satan yeni bina olarak tanındı

Türkiye ve dünyada dev projelere imza atan Türk Ant Yapı iştiraki ANTTEQ şirketinin, Rusya…