Anasayfa Duyurular Kazan Nevruz Uluslararası Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Kazan Nevruz Uluslararası Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Tataristan baaşkenti Kazan’da 6-11 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında XV. Uluslararası “Nevruz” Türk Halkları Tiyatro Festivali düzenlenecek. Festival programında Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Rusya’daki cumhuriyetlerden 22 tiyatro yer alacak. 

Festivalin sanat direktörü Ferid Bikçenteyev, “Son festivalimiz Başkortstan’a adanmıştı. Bu yılki festival Kuzey Türklerinin tiyatro sanatına yer verecek. Bu yıl festivale Kuzey Türklerinden Hakasya’dan 2 tiyatro, Altay ve Tuva’dan birer tiyatro yer alacak”, dedi. 

Etkinliğin repertuvarı dünya klasiklerini, etnik meselleri ve çağdaş dramayı kapsıyor. Bikçenteyev, festivalin toplamda 500’ün üzerinde katılımcıyı bir araya getireceğini kaydetti. 

“Nevruz” gösterileri, başkent Kazan’ın Kamal Tiyatrosu’nun Büyük ve Küçük Salonlarında, Kukla Tiyatrosu’nun Büyük ve Küçük Salonlarında, Tinçurin Tiyatrosu ve Kariev Tiyatrosu da dahil olmak üzere altı tiyatroda sunulacak. 

Ayrıca Kaban Gölü kıyısındaki açık havada da performanslar sergilenecek. 

“Nevruz Festivalinin temel amacı, Türklerin ve Rusya’nın ve yabancı ülkelerin teatral kültürünün teatral bağlarını güçlendirmek ve karşılıklı zenginleştirmek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…