Anasayfa Duyurular Kazan bilim adamları solucanlara petrol yemeyi öğretti
Duyurular - Kasım 8, 2020

Kazan bilim adamları solucanlara petrol yemeyi öğretti

Kazan Federal Üniversitesi bilim adamları petrolle kirlenmiş toprakların ve su kütlelerinin rehabilitasyonunda kullanmak için solucanlara petrol yemeyi öğretti.  

Tataristan başkenti Kazan’da yer alan tarihi Kazan Federal Üniversitesi bilim adamları ilginç bir deneyi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini açıkladı. 

Bilim adamları “Laboratuvarda kurulan deneyimiz başarılı oldu ve petrolü ayrıştıran bakterilerin toprağa verilmesi için orijinal bir sistem geliştirmeyi başardık”dedi. 

Bilim adamları sözlerine göre, onlar nematodları, petrol ürünlerini iyebilen ve onları yağ asitlerine ayırabilen deniz bakterileri ile besledi.  

Sonuçta solucanların yedikleri maddeler onların vücutlarında olumsuz değişikliklere neden olmadı.  

Deney sırasında başka bir şeyle beslenmedikleri takdirde solucanların hidrokarbon yedikleri ortaya çıktı. Solucanların bağırsaklarında petrol 5-6 mikron çapında küçük damlacıklara parçalanıyor ve bu damlacıklar daha sonra bakteriler tarafından yok ediliyor. 

Uzmanlar, petrol karmaşık bir sistem. Pek çok çeşidi var. Biz Tataristan’da üretilen petrol ile deneyler yaptık. Biz bu veya diğer petrol çeşitlerinin nematodlar tarafından işlendikten sonra hangi bileşenlerde ayrıştığını açıklamamız gerekiyor, diyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Yetkililer Volga arabaları üretme planlarını açıkladılar. K30 crossover’ı nasıl olacak?

Rusya’da her yıl 100 bin Volga arabası üretmek istiyorlar. Volga K30 crossover, yeni…