Anasayfa Ekonomi Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin küçük ve orta çaplı işletme sahipleriyle görüştü
Ekonomi - Mart 31, 2020

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin küçük ve orta çaplı işletme sahipleriyle görüştü

“Saydaş” Kültür Evi’nde düzenlenen görüşme esnasında Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin’e otel, AVM, restorant ve fitness külüpleri temsilcileri koronavirüsün yayılmasından ve ülkede uygulanan izolasyon rejiminden dolayı sektörde yaşanılan sorunlardan söz ettiler.

“Mega-Kazan” AVM Yöneticisi Liana Sirazetdinova’nın söylediklerine göre koronavirüsün yayılmasından dolayı Kazan’daki bütün AVM’ler 28 Mart 5 Nisan aralığında kapatılmak zorunda idiler, fakat bu mümkün değil. Çünki bunun için resmi bir gerekçe getirilmemiş ve böyle bir gerekçe olmadan  kiracıların karşısında olan yükümlülükler yerine getirilememekte.

Buna ek olarak Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e işadamlarına yapılması gereken destekleri kapsayan bir başvuru gönderildiği söylenildi. Bunlar arasında KDV’nin azaltılması, geçici olarak devlete ait toprak kiralarının iptal edilmesi, plan dışı denetimlere moratoryum uygulanması vs.

Sirazetdinova’nın açıklamasına göre “Mega-Kazan” AVM’sini genel olarak 15 milyona yakın insan ziyaret etmekte – günde 30 ile 70 bin arası. AVM’de 2 bin 500 insan çalışmakta. Geçtiğimiz iki hafta içerisinde ziyaretçi sayısında % 34 düşüş yaşandı.

Kazan ve Tataristan Oteller Birliği Başkanı ve “Relita-Kazan” Oteli Yöneticisi Gulnara Safina geneleksel olarak Mart ile Haziran arası otellerin en çok dolduğu dönem olduğunu belirtii ve Mayıs ayında doluluk oranı %90’a ulaştığı dönemler de görülmüştür dedi. Fakat günümüzde ise otellerin doluluk oranı %15 geçmemekte.

Safina Belediye Başkanı’ndan vergi tatili uygulamasına geçilmesini rica etti. “Biz federal seviyede teklif edilen vergi geciktirmesini değil vergi tatilini istiyoruz”, diye altını çizdi.

Diğer sektör temsilcileri de ülkede yaşanılan durum ve uygulanan rejimden dolayı gelir güşüşü ve sipariş iptallerinden bahsedip yapılması gereken desteklerden söz ettiler.

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin kira ödemelerinin 2021 yılının ilk üç aylık süresine ertelendiğine dair karar alındığını söyledi ve önümüzdeki günlerde küçük ve orta çaplı işletmeler için destekleme planı geliştirileceği hakkında söz verdi.

Kazan’da toplam 81 bin küçük ve orta çapta işletme bulunmakta ve burada 190 bine yakın insan çalışmakta.

Foto: Denis Gordiyko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Geçen yıl Tataristan’daki demiryoluna yükleme yaklaşık yüzde 4 azaldı

2021 sonunda Tataristan’da demiryoluna yapılan yükleme 2020’ye göre yüzde 3,7 …