Anasayfa Yatırım Kastamonu Entegre Rusya’dan 30 ülkeye ihracat yapıyor
Yatırım - Kasım 20, 2020

Kastamonu Entegre Rusya’dan 30 ülkeye ihracat yapıyor

Ağaç bazlı panel sektöründe faaliyet gösteren ve Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 7’nci en büyük üreticisi konumunda bulunan kastamonu Entegre, MDF, yonga levha, laminat parke ve kapı panelinde dünyanın ilk 4 üreticisi arasında yer alıyor.

20YILDIR devam eden yurtdışı yatırımlarıyla Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 7’nci büyük üreticisi konumunda olduklarını ifade eden Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Ciromuzun yüzde 60’ını yurtdışındaki tesislerden ve Türkiye’den yaptığımız ihracattan elde ediyoruz” dedi.

Amerika’dan Çin’e altı kıtada 100 ülkeye yaptıkları ihracatla sektör lideri olduklarının altını çizen Yıldız, Rusya Federasyonu, Tataristan, Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’ndeki ilk MDF tesislerini 2014 yılında 2014 yılında faaliyete geçirdiklerini belirtti.

RUSYA’DA PAZAR LIDERI 

İkinci MDF hattının ise 2016’da üretime başladığı bilgisini veren Haluk Yıldız, “Dünyada tek çatı altında üretim yapılan en yüksek kapasiteli MDF tesislerinden biri olan Rusya tesislerimiz, bugüne kadar yaptığımız 550 milyon dolar yatırımla yılda 1 milyon metreküp MDF ve 35 milyon metrekare laminat parke kapasitesine ulaştı. Bu üretim hacmiyle ülkenin en büyük MDF üreticisi konumuna geldik. MDF ve laminat parke gruplarında yüzde 30 pazar payıyla Rusya’da lideriz..Kastamonu entegre, dünyada tek çatı altında üretim yapılan en yüksek kapasiteli MDF tesislerinden biri olan Rusya’da yaptığı üretimle pazar lideri ve aynı zamanda en büyük ihracatçısı konumunda” diye konuştu.

“NITELIKLI YAPI MALZEMESINE TALEP VAR”

Rusya’nın yatırım avantajlarının yanı sıra tüketici profili açısından da potansiyeli çok yüksek olduğu bilgisini veren Haluk Yıldız, “Rus inşaat pazarında binaların neredeyse tamamının iç dekorasyonu yapılmadan teslim edilmesi ve tüketicinin yaşam alanlarını kendi zevkine göre dekore etme eğilimi nitelikli yapı malzemelerine olan talebin sürekli artmasını sağlıyor” dedi.

100 yıl önce başlayan dostluk

Dünyanın en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapan Rusya ve Türkiye arasında 100 yıl önce başlayan diplomatik ilişkilerin önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Haluk Yıldız, ”İki ülkenin de başlatılan girişimlerin kalıcı ortaklıklara dönüşmesinden ve bölgemizdeki istikrarsızlıkların giderilmesinden ekonomik anlamda olumlu etkileneceğini düşünüyorum” diye konuştu.

https://www.rtib.org/tr/haberler/kastamonu-entegre-rusyadan-30-ulkeye-ihracat-yapiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…