Anasayfa Ekonomi Kara yıl: Pandemi nedeniyle Tataristan’da kaç kafe ve restoran işletmesi kapandı
Ekonomi - Nisan 12, 2021

Kara yıl: Pandemi nedeniyle Tataristan’da kaç kafe ve restoran işletmesi kapandı

Bölgesel Lokantacılar Birliği’ne göre, Tataristan Cumhuriyeti’nde kafe ve restoran işletmelerinin yaklaşık yüzde 20’si salgın nedeniyle kapandı. Endüstrinin durumu içler acısı olarak değerlendiriliyor. 

Kazan Lokantacılar ve Otelciler Derneği Başkanı Galina Şarafutdinova, “Resmi istatistikler, pandeminin başlangıcından bu yana kafe ve restoran işletmelerinin yaklaşık yüzde 16’sının kapandığını söylüyor, ancak çeşitli kaynaklardan topladığımız kendi verilerimize göre, kapanan işletmeler sektörün 20’sinı oluşturuyor. 

Tataristan hakkında konuşursak, 3,5 bin halka açık yemek tesisimiz var, kaç tesis kaybettiğimize karar verebilirsiniz. Elbette farklı formatlardalar ve bunların gerçekçi olmayan rakamlar olduğu fikrini sık sık duyuyorum, ancak mali durumu kayıpların karşılanmasına izin vermeyen bu kuruluşların çoğu kapandı”dedi. 

Şarafutdinova sektörün durumunu içler acısı olarak değerlendirdi. 31 Mart – 12 Mayıs 2020 arasındaki zorunlu eve kapanma döneminde kesinti süresinin ardından girişimcilerin borç biriktirdiğini kaydetti. 

Sharafutdinova, yaz aylarında işletmelerin önce verandalarının, ardından salonlarının açıldığını, ancak Haziran-Ağustos aylarında restoran işletmecilerinin borcunu kapatmalarına izin verecek kadar kâr elde etme şansına sahip olmadıklarını söyledi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

“Sputnik V” aşısı ile 20 milyon Rusya vatandaşı açılandı

Rusya’nın Rospotrebnadzor Kurumu Başkanı Anna Popova, yaklaşık 20 milyon Rusya vatandaşını…