Anasayfa Duyurular İzolasyon rejiminden dolayı SMS-Geçiş Rühsatı Sistemi’ne 10 binden fazla vatandaş kayıt oldu
Duyurular - Nisan 6, 2020

İzolasyon rejiminden dolayı SMS-Geçiş Rühsatı Sistemi’ne 10 binden fazla vatandaş kayıt oldu

Tataristan’da izolasyon rejimi döneminde hareket etme rühsatı almak için geliştirilen özel SMS-Bildiri Sistemi kullanıma sokuldu.

Sisteme 10 binden fazla vatandaş kayıt oldu. Geçiş rühsatlarının veriliş kaideleri hakkında Tataristan Cumhuriyeti Devlet Yönetiminin Dijital Gelişimi, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Bakanı Ayrat Hayrullin düzenlenmiş olduğu online-basın toplantısında açıkladı.

SMS-Bildiri Sistemi’nin kullanıma sokulmasının sebebi bütün vatandaşlarda internet ulaşımı olmadığndan ve güncel akıllı telefonlar herkes tarafından kullanılmadığından kaynaklanmaktadır. Ayrta Hayrullin’nin sözlerine göre Tataristan’da yaşayan 3 milyon 700 bin kişi tarafından 7 milyon sim-kart kullanılmakta. Bu yüzden Geçiş Rühsatı için SMS-Bildiri Sistemini kullanmak daha uygun görülmüş.

Geçiş Rühsatı almak çok basit bir şekilde gerçekleştirilmekte. Vatandaşlar 2590 numarasına herhangi bir SMS gönderiyorlar. Cevap olarak sonrasında yapılması gerekenler gelecek. Buna şu metni içeren mesaj göndermek gerekecek: “Регистрация#Soyisim, İsim, Babadan gelen Soyisim #Pasaport seri ve numarası (bitişik 10 hane)#ikamet ettiğiniz yerin adresi # Kişisel bilgilerin işlenilmesine izin veriyorum”.

Bakanın sözlerine göre kişisel bilgiler korunacaktır. Pasaport ve ikamet bilgileri ise kontrol esnasında vatandaşı tanımlamak için gerekmektedir.

Sonrasında telefonunuza kayıt kodunu içeren mesaj gelecek. Buna cevap olarak aşağıdaki geçiş rühsatı amaçları listeden “Amaç” metinli SMS göndermek gerekecek. Örneğin “2 numaralı Amaç”. Amaçlar şunlardan ibarettir:

  1. mahkeme ziyareti,
  2. reşit olmayanları okula veya okuldan götürme, getirme,
  3. doktor veya veteriner ziyareti,
  4. cenaze,
  5. pasaport alma veya yeniden düzenleme,
  6. köy evi ziyareti (gidiş veya geliş),
  7. banka veya postane ziyareti,
  8. kendi kendine yardım edemeyen akrabalara ilaç, yiyecek ve gerekenleri götürmek ve onrala yardım göstermek,
  9. ikamet yerinin değişmesi.

Ancak özel kodu ve rühsatın geçerlilik tahlerini içeren cevap mesajını aldıktan sonra evden çıkmak mümkündür. İşlem ortalama olarak 10 ile 15 dakika arası sürüyor. İzolasyon yerini 1 saatlik süre için terk etmeye ve sistemden günde en fazla iki kere yararlanmak mümkündür.

Bakan, eğer insanın hayatı ve sağlığı için doğrudan bir tehlike unsuru varsa ve acil yardıma başvurmak gerekiyorsa veya evcil hayvanları gezdirme, çöp atma ve yakındaki mağazadan alışveriş yapmak gerekiyorsa izolasyon yerini terk etmek için izin almaya gerek olmadığının altını çizdi.

Hayrullin’nin açıklamasına göre bu sistem vatandaşların sıra dışı ve hayati durumlarla karşı karşıya kanldıklarında gerekenleri yapabilmeleri için geliştirildi. Bu dokuz maddeyi sonsuza kadar uzatmak mümkündür, fakat biz en gerekenleri seçtik.

Sistemi geliştiren uzmanların düşüncesine göre sistem günde 1 milyona yakın mesaj alacaktır, fakat sörverler 11 milyon başvuruyu kabuledebilecek kapasiteye sahip.

Bugün sisteme 10 binden fazla vatandaş kayıt yaptırmış. Geçiş Rühsatı almada sorunlar meydana gelirse +7(800)-250-90-33 telefon hattına başvurulabilir. Daha da ayrıntılı bilgilere siteden ulaşmak mümkündür.

Haber kaynağı: https://www.kzn.ru/meriya/press-tsentr/novosti/bolshe-10-tys-tatarstantsev-zaregistrirovalis-v-sisteme-sms-propuskov-v-rezhime-samoizolyatsii/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…