Anasayfa Uncategorized “İnsanlar daha da sorumlu davranmaya başladılar”: Kazan Havalimanı son turistleri karşılıyor
Uncategorized - Mart 31, 2020

“İnsanlar daha da sorumlu davranmaya başladılar”: Kazan Havalimanı son turistleri karşılıyor

Havalimanına gelen herkes vücud ısısını gösteren özel termal kamera kontrolünden geçiyor.

Kazan Havalimanı yurtdışından gelen son turistleri karşılıyor. Rusya Tüketici Hakları Kontrolü Tataristan Şubesi Bölgenin Sıhhi Koruma Bölümü Baş Uzmanı Mihail Kozlov’un yaptığı açıklamaya göre koronavirüs nedeniyle başka ülkelere olan hava bağlantıları geçici olarak durduruldu.

Yurtdışı gezisinden dönen turist sayısında ciddi azalma yaşandı. Genel olarak şu anda birkaç hafta öncesinde yurtdışı gezisine çıkan vatandaşlar Moskova’nın Şeremetyevo Havalimanı’ndan Kazan’a dönmekteler.

Uzmanın açıklamasına göre koronavirüsün yayılmasını engellemek için iç hatlar dahil olmak üzere bütün yolcular özel termal kameralar aracılığıyla kontrol edilmekte. Bu cihazlar insandaki yüksek vücud ısısını güvenli mesafeden ölçme mümkünlüğü vermekte. Eğer böyle bir yolcu tespit edilirse uçaktan yolcu çıkartılması durduruluyor ve devreye tıbbiye çalışanları giriyor. Ateşi yükselen yolcu hastahaneye kaldırılıyor diğer yolcular ise tıbbi gözetim altına alınıyor.

Yaptığı açıklamaya Mihail Kozlov şunları da eklemekte: “İnsanlar bu durumu ciddiye alıp daha da sorumlu şekilde davranmaya başladılar. Maske takıyorlar, yurtdışına çıkmıyorlar, evde kalma konusunda anlayış gösteriyorlar. Eğer birkaç hafta öncesinde dolaylı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışanlar olsa da artık böyle durumlar söz konusu değildir”.

Son olarak ta uzman havalimanında bütün gelen yolculara  Kovid-19’un yayılmasını engellemek için yapılması gereken tavsiyeleri içeren hatırlatmalar dağıtıldığını söyledi.

27 Marttan itibaren Rusya, Hükümet talimatı doğrultusunda diğer ülkelerle hava bağlantılarını tamamen durdurdu. Yurtdışından Rusya’ya dönmekte olan uçuşlar bu uygulamadan muaf tutulmaktadır.

Haber kaynağı: https://www.tatar-inform.ru/news/society/28-03-2020/lyudi-stali-bolee-otvetstvennymi-v-aeroport-kazani-vozvraschayutsya-poslednie-turisty-5732315

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye’nin ilk fosil ormanı UNESCO listesi yolunda

2013 yılında Türkiye’nin “ilk” fosil ormanı ilan edilen Hoçaş Fosil Orma…