Anasayfa Ekonomi İflas veya hayatta kalma: Rus operatörlerin gözü bu düzenlemede
Ekonomi - Mayıs 7, 2020

İflas veya hayatta kalma: Rus operatörlerin gözü bu düzenlemede

Rusya'da iptal edilen turlarla ilgili düzenleme yolda. Hükümet, koronavirüs nedeniyle yapılamayan turlar içi iade yerine kupon uygulamasını hayata geçirmeyi hedefleyen bir tasarıyı onayladı. Tasarının yasal hüküm kazanabilmesi için Devlet Duması tarafından da onaylanması gerekiyor.

Rusya’da binlerce turizm şirketinin beklediği düzenleme nihayet tamamlandı. Hükümet, koronavirüs nedeniyle yapılamayan turlar için acentelerin müşteriye iade yerine kupon vermesini öngören tasarıyı kabul etti. ”Acil kriz önlemleri” çerçevesinde alınan kararların en kısa sürede Devlet Duması’nın onayına sunulacağı belirtildi.

Seyahat kuponu verilmesi gündemde

Hazırlanan ‘acil durum’ tasarısının turizmle birlikte başka sektörleri de kapsadığı belirtiliyor. Tasarı beklendiği şekilde kabul edilirse, tur operatörleri; yapılamayan turlar için müşteriye para iadesi yapmak yerine, ileride kullanılmak üzere, eş değerde bir seyahat kuponu verme olanağı eld etmiş olacak.

Düzenleme yapılmazsa binlerce tur şirketi iflas eder

Rusya’daki tur operatörleri ise, yasanın beklendiği şekilde değil de, müşteriye ödeme yapmayı zorunlu kılacak şekilde çıkması durumunda, binlerce tur operatörünün ve acentenin iflas edeceği uyarısında bulunuyor. Tur operatörlerinin müşteriden aldığı paraları hava yolu şirketlerine, otellere ve diğer servislere ödediğini belirten tur şirketleri, edindikleri izlenimin, devletin bu sorunu çözmek istediği ve bu kolaylığı sağlayacağı yönünde olduğunu ifade etti.

https://www.turizmguncel.com/haber/iflas-veya-hayatta-kalma-rus-operatorlerin-gozu-bu-duzenlemede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye, 2020 ve 2021’in ilk 2 ayında 17 milyon turist ağırladı

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında güvenli turizm uygulama…