Anasayfa Röportajlar Hayat Kimya Rusya Genel Müdürü Metin Mete: “Yatırım yapmak için Tataristan’ı seçmemize onun sosyo-ekonomik koşulları, kalifiye insan kaynağı ile güçlü bir potansiyel sunması önemli ölçüde etkili oldu”
Röportajlar - Şubat 5, 2021

Hayat Kimya Rusya Genel Müdürü Metin Mete: “Yatırım yapmak için Tataristan’ı seçmemize onun sosyo-ekonomik koşulları, kalifiye insan kaynağı ile güçlü bir potansiyel sunması önemli ölçüde etkili oldu”

27 Ocak 2021’de Hayat Kimya Rusya Genel Müdürü Sayın Metin Mete Tataristan Yatırımları  Geliştirme Ajansı tarafından RF Tataristan Cumhuriyeti’nde yatırım projeleri gerçekleştirme dalında ödüllendirildi. Turktatar.com olarak Hayat Kimya’yı bu başarısından dolayı tebrik ediyoruz ve siz okurlarımızın dikkatine Genel Müdür Metin Mete ile gerçekleştirdiğmiz söyleşiyi sunuyoruz.

Metin Bey, Hayat Kimya Fabrikası olarak Rusya ve Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde hangi ürünlerin üretimini yapıyorsunuz?

Biz Hayat Kimya olarak  RF Tataristan Cumhuriyeti’nde temizlik kağıdı üretimi yapıyoruz. Papia, Familia ve Focus markalarımız ile kağıt havlu, tuvalet kağıdı, peçete, mendil gibi ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. Kaliteli ve yenilikçi ürünlerimizle Rusya’da temizlik kağıdı kategorisinde lider konumdayız. Rusya genelinde 83 bin dağıtım noktasında yer alarak tüketicilerimize ulaşıyoruz. Belarus, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan, Estonya ve Letonya gibi çevre ülkelere yaptığımız ihracat ile bölgedeki konumumuzu güçlendiriyoruz.

Tataristan’da ilk projenize kaç yılında başladınız?

SEZ Alabuga’da yer alan tesisimiz ile Ocak 2015’te üretime başladık. Böyle bir fabrikayı kurmak için ihtiyaç duyulan süre endüstri normlarına göre yaklaşık 48 ay iken, biz Hayat olarak tesisimizi kurmayı ve devreye almayı sadece 18 ay gibi inanılmaz kısa bir sürede başardık. Bu yatırımımızla Tissue World Magazine tarafından “Sektörde Yatırımlarını En Hızlı Hayata Geçiren Şirket” seçildik.

Tataristanda yatırım yapmanın sizin için cezbedici tarafı neydi?

Tataristan’ın, sosyo-ekonomik koşulları, dinamik ve kalifiye insan kaynağı ile güçlü bir potansiyel sunması önemli ölçüde etkili oldu. SEZ Alabuga ise hızla gelişen, operasyonlarımızın verimliliğini artırmaya katkı sağlayan bir bölge.

Tataristandaki fabrikanızda kaç kişi çalışmakta ve kaç ürün üretilmektedir?

2015’te 400 kişiye istihdam sağlayarak tesisimizi devreye aldık. Bugün itibariyle çalışan sayımız 721’e ulaştı.

Rusya ve Tataristan pazarında Hayat Kimya’da üretilen hangi ürünler en çok tercih ediliyor?

Rusya ve Tataristan Cumhuriyeti’nde Papia ile önemli başarılara imza atıyoruz. Geçen yıl Papia, Rusya pazarında ‘’En İyi Büyüyen Hızlı Tüketim Markası’’ seçildi. Kısa bir zamanda böyle bir başarı elde etmekten kıvanç duyuyoruz.

Papia ile üst kalite segmentteki tuvalet kağıdında açık ara lider konumdayız. Papia Deluxe ürünümüz ile 4 katlı tuvalet kağıdı pazarında % 50’den fazla pazar payıyla lideriz.

Tüketicilerin premium selüloz ile çok katlı ürünler istediğinden yola çıkarak, bu yıl Rusya’da bu segmenti piyasaya süren ilk temizlik kağıdı üreticisi olduk. 5 katlı tuvalet kağıdımız Papia Pure & Soft’u tüketicilerimizle buluşturduk. Papia ve Familia kağıt havlularımız Rus tüketicilerin güvenini ve sadakatini kazandı. Tüketiciler tarafından beğeniyle karşılanan yarım yapraklı ürünleri pazara ilk kez biz sunduk. Bizim öncülük ettiğimiz bu yenilik, şimdi pazarda en çok tercih edilenler arasına girdi.

Rusya pazarına giriş sebebiniz nelerdir ve neden Tataristan’ı tercih ettiniz?

Hayat olarak, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıdı üreticisiyiz. Rusya bizim için temizlik kağıdı sektörü açısından büyüyen ve fırsatlar sunan bir pazar. Hem Rusya, hem de Tataristan Cumhuriyeti her zaman yatırımcısının yanında ve ona destek oluyor. Gelişmiş nakliye altyapısı sayesinde SEZ Alabuga’da ürettiğimiz temizlik kağıdı ürünlerimizin lojistik süreçlerini hızlandırarak verimlilik sağlıyor. Bu şekilde biz de ihracat gücümüzü daha da artırıyoruz.

Tataristan’a ödül almak için geldiğinizi belirtmiştiniz, bu ödül hangi dalda size takdim edildi?

27 Ocak 2021’de, Tataristan Yatırım Geliştirme Ajansı’nın faaliyetlerinin sonuçlarına ilişkin yönetim kurulu toplantısında Hayat’a katkılarından dolayı ödül verildi. Tataristan Cumhuriyeti’nde yatırım projeleri gerçekleştirme dalında ödüllendirildik. Teşekkür notu şahsen Cumhurbaşkanı Rüstem Nurgalieviç Minnihanov tarafından sunuldu. Bu ödüle layık görülmek, hem benim, hem de yenilikçi ürünlerimizi Rus tüketicilerle buluşturmak için canla başla çalışan ekiplerimiz için çok büyük bir onur.

Ödülü aldığınızı belirttiğiniz Rusya, Tataristan’da eriştiğiniz başarının sırrını okurlarımızla da paylaşır mısınız?

Tüketicimizi anlamaya ve onlara uygun inovatif ürünler sunmaya önem veriyoruz. Pazara girmeden önce Rus tüketicisinin istek ve ihtiyaçlarını anlayabilmek için oldukça kapsamlı araştırmalar yaptık. Rus tüketicilerin aslında yeni, beyaz, yüksek kaliteli ürünler istediğine dair güçlü bir araştırma sonuçlarına ulaştık. Bu iç görüden yola çıkarak, % 100 selüloz ürünlerimizle, çok katlı, yüksek kaliteli temizlik kağıtlarını tüketicilerimize sunduk. Pazar dinamiklerini değiştiren bu yaklaşımımızla, düşük kaliteli, tek katlı ürünlerin payı Rusya’da neredeyse iki kat azaldı.

Son teknolojiyi operasyonlarımıza adapte ederek yenilikçiliğimizi ürünlerimize yansıttık. Piksel kabartma teknolojisi ile ekstra yumuşak dokulu ürünler geliştirerek, sektördeki yeniliklerin öncüsü olmaya devam edecek bir adım attık.

İnovatif bakış açımızın bir yansıması olarak Papia Pure & Soft 5 katlı tuvalet kağıdı ve bambu özlü Papia Deluxe 4 katlı kağıt havlu ürünlerimizi tüketicilerle buluşturduk. Bu ürünlerimiz pazarda hem kalitesi, hem de yenilikçiliği ile ayrışıyor.

Sizin Formula 1 hayranı olduğunuzu da duyduk bu konudan da biraz bahsedebilir misiniz?

Evet, Formula 1 benim işim haricindeki en büyük tutkum. 20 yıldan fazladır Formula 1’i takip ediyorum. Formula 1 teknolojinin en tepe noktası… Dünyanın en yetenekli mühendisleri araçları tasarlar, en yetenekli 20 sürücü ise birbiriyle yarışır. Her bir takımda 500 kişiden fazla bir ekip, saniyenin onda biri kadar bir süre kazanmak için bir yıl boyunca gece gündüz çalışır. Akıl almaz detaylarla takımlar birbirlerine üstünlük kurar. Bu zeka oyunu beni hep cezbetmiştir. Ayrıca, rekabeti çok sevdiğim için de Formula 1’in bana hitap ettiğini düşünüyorum ve tüm yarışları yakından takip ediyorum. 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’de TRT’de canlı yayınlarda Formula 1 yarışlarının öncesini ve sonrasını yorumlama şansım oldu. Türkiye’deki Formula 1 yarışlarında yorumcu olarak ve pist üstünde görev alarak yarışların perde arkasını gözlemledim. Çeşitli Formula 1 sitelerinde yorumlarımı yazdım, İngilizce ve Türkçe blogum var. 2 yıl önce Türkiye’nin ilk Formula 1 taraftar kulübünü kurdum, birçok şehirde fanları bir araya getirdiğimiz bir oluşumumuz var. Halen ağırlıklı Twitter üzerinden F1 yorumlarımı paylaşıp gelen soruları yanıtlıyorum.

Metin Bey, Tataristandaki projenizin yatırım miktarı nedir? İleride hangi tür projelere imza atmak istiyorsunuz?

2020’nin başında, Kaluga’da, 7,1 milyar rublelik yeni bir temizlik kağıdı tesisin yatırımı yapacağımızı duyurduk. 70 bin ton kapasiteli bu tesis ile Rusya’daki toplam kapasitemizi yılda 210 bin tona çıkaracağız. Bu önemli kapasite artışı sayesinde Papia, Familia ve Focus markalarımızla Rusya’nın en büyük temizlik kağıdı üreticisi olacağız. 2022 yılının ilk çeyreğinde devreye almayı planladığımız tesiste 500 kişiye ek iş imkanı sağlayacağız. Son yatırımızla birlikte 2015’ten beri Rusya’ya toplamda 20 milyar Ruble yatırım yapmış olacağız.

Okurlarımıza liderlik sırlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Benim liderlik anlayışımda iki tane motif var. Birincisi insan odaklılık, diğeri ise şeffaflık ve açıklık. İnsan odaklılık anlayışım doğrultusunda şirketlerin her zaman en zayıf halkası kadar güçlü olduğuna inanırım. Nitelikli ve potansiyeli yüksek insan kaynağıyla çalışan, bu kıymetli insan kaynağını destekleyen, mutlu bir ortamda çalışmasını önemseyen ve gelişimleri için gerekenleri yapan şirketler kalıcı olur. Bu yüzden her zaman odağıma öncelikli olarak çalışanlarımızı alırım ve onların her birinin bir mücevher olduğuna inanırım. Tüm çalışanlarımızı yakından tanıyıp, onlarla direkt iletişim kurmaya çalışırım. Açık İletişim kurabilmek adına, onlar için de her daim ulaşılabilir olmaya gayret gösteririm.

Diğer önemli liderlik motifim ise şeffaflık ve açıklık. Bana göre bunlar, organizasyonların olmazsa olmazıdır. Süreçleri şeffaf olan, çalışanlarına karşı dürüst olan, hesap verebilirliği şirket politikası haline getirmiş olan ve en önemlisi de adalet olgusunu her ortamda ön plana alan şirketler nitelikli insan kaynağını elinde tutma konusunda her zaman öne çıkar. Bu da sürdürülebilir başarıyı beraberinde getirir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Yetkililer Volga arabaları üretme planlarını açıkladılar. K30 crossover’ı nasıl olacak?

Rusya’da her yıl 100 bin Volga arabası üretmek istiyorlar. Volga K30 crossover, yeni…