Anasayfa Ekonomi Erdoğan: Türkiye, Tataristan’ın helal ürün üretimindeki başarısını kutluyor
Ekonomi - Temmuz 30, 2021

Erdoğan: Türkiye, Tataristan’ın helal ürün üretimindeki başarısını kutluyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mücahit Küçükyılmaz Rusya – İslam Dünyası: KazanSummit 2021” Ekonomik Zirvesinin Genel Kurul toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okuyarak “Türkiye, Tataristan’ın yüksek kaliteli helal ürünlerin üretimindeki başarısını kutluyor” ifadesini kullandı. 

Türkiye, başta helal olmak üzere yüksek kaliteli ürünleri standart hale getirmek için büyük çaba sarf ediyor. Tataristan’ın bu alanda, özellikle KazanSummit’in gösterdiği çabaların ayrı ayrı anılmaya değer olduğuna ve onlar için teşekkür etmeye değer olduğuna inanıyoruz” ifadesine yer veriliyor Cumhurbaşkanı’nın mesajında. 

Türkiye ve Rusya’nın ekonomik ve dostane ilişkilerle birbirine bağlı olduğu, Ankara’nın Kazan’daki zirveye özel önem verdiği de belirtiliyor. 

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye’nin Tataristan ekonomisine yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptığını belirterek, bölgenin Türk iş projelerini genişletmekle ilgilendiğini sözlerine ekledi. 

Türk Ticaret Bakanı Mehmet Muş ta koronavirüs pandemisi öncesinde iki cumhuriyet arasındaki ticaretin 480 milyon doları aştığını, 2020 yılında ise 360 ​​milyon doları bulduğunu, kısa vadede karşılıklı ticaret hacminin 1 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini kaydetti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

12 milyar doları özel sektöre sunulacak

Dünya Bankası, Türkiye için hazırlanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında yeni sunu…