Anasayfa Duyurular Efes Antik Kenti yeniden denizle buluşacak

Efes Antik Kenti yeniden denizle buluşacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyaca ünlü Efes Antik Kenti’ni gelecek yıl bitmeden tarihte olduğu gibi yeniden denizle buluşturmayı hedeflediklerini duyurdu.

İzmir Efes Antik Kenti’ni yeniden denizle buluşturacak Antik Kanal Projesi, 2 etaptan oluşuyor. Projenin ilk etabı 600 metre uzunluğunda giriş kanalı, mendirek yapısı ve yat limanını kapsıyor.

İkinci etapta ise İzmir-Kuşadası kara yolundan Efes Limanı’na kadar olan alan temizlenecek ve tarihi dokuya uygun şekilde yeniden düzenlenecek.

Proje sayesinde, 2500 yıl sonra Efes’e, özel teknelerle yeniden yolculuk yapma şansı doğacak.

Gelecek yıl tamamlanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fore kazık çakma işlemlerinde önemli mesafe katedilen ve 2022’nin sonuna doğru tamamlanması planlanan Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk etabını inceledi.

Efes’in geçmişte bir liman kenti olduğunu anlatan Bakan Pakdemirli, “Zaman içerisinde denizden gelen alüvyonlarla Efes kenti şu anda bir liman kenti değil. Bugün denizden 9-10 kilometre kadar içerde kalmış durumda. Bunu tekrar 2500 yıl önceki tarihi görünümüne kavuşturmak maksadıyla, bölgede turizm potansiyelini artırmak ve Efes’i tekrar odak noktası haline getirmek için kurumların birlikte çalıştığı bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Antik kente teknelerin denizden ulaşımı sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, projenin içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Burada teknelerin bekleme noktası şeklinde hazırlanmış bir bölümü ziyaret ettik. Bunun akabinde ikinci etabı da diğer kurumlarla beraber yapıyor, inşa ediyor olacağız. İkinci etap da kanalın antik dokuya uygun olarak yapılması, inşa edilmesi ve temizlenmesini içeriyor. Böylelikle bu işin bitiminde de gelecek yıl sonu inşallah şöyle bir amacımız var, Efes Antik Kenti’ne kadar en azından su yoluyla teknelerin ulaşması konusunda arkadaşlar gayret gösterecekler. Zaman içerisinde projenin etaplarında yapımlar devam etmekle beraber, yıl bitmeden de Efes Antik Kenti’ne teknelerin denizden ulaşımını sağlama konusunda bir gayretimiz olacak.”

https://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/efes-antik-kenti-yeniden-denizle-bulusacak-638356.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…