Anasayfa Duyurular Dünyanın en büyük Türk bayrağı göklerle buluşturulacak
Duyurular - Türkiye'den - Nisan 24, 2021

Dünyanın en büyük Türk bayrağı göklerle buluşturulacak

Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 937.5 metrekarelik dünyanın en büyük Türk bayrağı ile buluşacak. Türk bayrağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Karaismailoğlu’nun katılacağı törenle 23 Nisan’da göndere çekildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yaptırılan proje kapsamında Türkiye’nin en uzun bayrak direği İstanbul’da Çamlıca Tepesi’ne dikildi.

Bakanlık tarafından 31 Ocak 2021 tarihinde yapımına başlanan yaklaşık 100 ton ağırlığındaki Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Türk bayrağı ile buluştu.

İstanbul’un birçok noktasından görülebilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıldönümünde göndere çekilecek olan devasa Türk bayrağı İstanbul’un birçok noktasından da görülebilecek.

Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi’nin yapılması ile işlevsizleşen ve görüntü kirliliği yaratan antenlerin söküldüğü alana dikilen Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 937.5 metrekarelik Türk bayrağı ile buluşacak.

111 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun bayrak direğinin alt çapı 335 santimetre, üst çapı 75 santimetredir. İnşa edilen direğin tabanı için 32 ton demir, 240 metreküp beton kullanılmıştır. Toplam direk imalatı da 144.75 metredir.

https://www.trthaber.com/haber/gundem/dunyanin-en-buyuk-turk-bayragi-goklerle-bulusturulacak-575318.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında artış eğilimi sürüyor

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, AA muhabirine…