Anasayfa Duyurular Dışişleri: Türkiye ve Rusya, diyalog ve işbirliğini sürdürmektedir
Duyurular - Türkiye'den - Mart 16, 2021

Dışişleri: Türkiye ve Rusya, diyalog ve işbirliğini sürdürmektedir

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Rusya’nın, ikili ve bölgesel düzeyde diyalog ve iş birliğini sürdürdüğünü açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, TBMM Hükümeti ile Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti arasında 16 Mart 1921’de imzalanan “Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması’nın 100. yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, ortak tarihe “Moskova Antlaşması” olarak geçen söz konusu belgenin, Türk-Rus ilişkilerinde önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çekilerek, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bir yıl sonra imzalanan bu antlaşmanın dönemin şartları içinde taşıdığı siyasi önemin yanı sıra bugüne kadar geçerliliğini koruyan hukuki sonuçlar da doğurduğu belirtildi.

İş birliğine zemin hazırladı

“Moskova Antlaşması”nın TBMM Hükümeti ile Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti arasında yapılan ilk antlaşma olma özelliğini taşıdığı aktarılan açıklamada, genç Cumhuriyet’in doğu sınırlarını belirlerken aynı zamanda, Sovyet Rusya ile Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde sergilenen dayanışma ve iş birliğine de zemin teşkil ettiği vurgulandı.

“Diyalog ve iş birliği sürdürülmektedir”

Açıklamada, “Türkiye ve Rusya Federasyonu, günümüzde ikili ve bölgesel düzeyde diyalog ve iş birliğini sürdürmektedir. Bu iş birliği anlayışının önümüzdeki dönemde de ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel barış, istikrar ve refaha katkı yapacak şekilde devam edeceğine inanıyoruz” mesajı verildi.

https://www.trthaber.com/haber/gundem/disisleri-turkiye-ve-rusya-diyalog-ve-isbirligini-surdurmektedir-564868.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’daki lojistik merkezlerine 9,4 milyar RUB yatırım yapıldı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Talia Minull…