Anasayfa Ekonomi Denizbank CEO’sundan iyimser döviz yorumu
Ekonomi - Kasım 26, 2020

Denizbank CEO’sundan iyimser döviz yorumu

Antalya 10.Turizm Kongresi’nde internet üzerinden konuşma yapan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, dövize yönelik olumlu beklentilerini açıkladı.

Hakan Ateş,  önceki gün yapılan ve 2 milyar dolara yakın bir satış yapılan tahvil ihracının başarılı olduğunu dikkat çekerek, ” İhracın büyük bir bölümü yabancılar tarafından karşılandı.  Bu Türkiye’ye olan güvendir. Faiz biraz yüksek gelebilir. Ancak önümüzde bir Rusya örneği var. Onlarda da faizler yüksek başladı ama şu anda ciddi düşüş var.  Dünyada bol para var ama bize gelmedi tam tersi çıkış oldu. Ancak önümüzdeki günlerde tam tersine çevireceğimiz günler yakın. CDS’ler düşüyor, risk faktörü azalıyor.”dedi.

Hakan Ateş, faizlerin yükselişi ile ilk kez döviz mevduat hesaplarında azalma olduğunu da belirterek şunları söyledi:

“Yüksek faiz bankacılık sektörünün karını ciddi azaltacaktır. Ancak bu geçici bir durum. Merkez Bankası Başkanı Ağbal fiyat istikrarına vurgu yaptı.  Enflasyon belasını ülkemizde yenecek. Faizler çok süratle gerileyecek. Türkiye’ye sermaye girişi olacak. Hane halkı biraz değişik davrandı. Yurtdışından para girişi oldu ama bizim hane halkı ve kurumlarımız birazcık değişik davrandı. Yurtiçinde baktığımız zaman dövize reğabet görüyorduk. bu hafta baktım ilk defe Türk lirasına çevirmeye başladı faiz yükselişi ile birlikte.. Bu çok doğru bir yönelim. İleriye baktığınızda alacağınız faiz ile bunun geriye döneceğini eskiden olduğu gibi Türk lirası mevduatının yüzde 50’nin üzerine çıkacağını göreceğiz.

Altın ithalatımız azalıyor. Turizm gelirlerimiz her ne kadar sezon bittiyse de giriş var. İleriye doğru umutla bakmamız için hiç bir neden yok”.

https://www.rtib.org/tr/haberler/denizbank-ceosundan-iyimser-doviz-yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…