Anasayfa Ekonomi DEĞERLENDİRME: Gelecek yıl rublenin durumu nasıl olacak

DEĞERLENDİRME: Gelecek yıl rublenin durumu nasıl olacak

Otkritie Broker’ın önde gelen analistlerinden Andrey Koçetkov, rublenin durumunu Rus devlet Prime ajansına değerlendirdi.

Uzmana göre, rublenin gelecek yılki akıbetini anlamak için önümüzdeki aylarda gelişebilecek koşulları özetlemek gerekiyor. Ve kur, her zaman olduğu gibi, iç ve dış faktörlerden etkilenecektir.

Koçetkov, “2022’de Rusya Merkez Bankası’nın faizi oldukça yüksek olacak. Dünyada böyle bir getiriye sahip çok az teklif var, bu da rublenin en cazip, yüksek kârlı para birimlerinden biri olmaya devam edeceği anlamına geliyor.” dedi.

Ayrıca, Koçetkov, fiyatlardaki büyüme oranındaki yavaşlama tahminlerinin gerçekleşmesi durumunda, rublenin gerçek karlılıkta bir büyüme bandına gireceğine inanıyor.

FAVORİLER ARASINDA YER ALACAK

Uzman, gevşeme döngüsünü başlatma seçeneği altında, tahvil piyasasına da değindi. Uzmana göre, “bu piyasanın pandeminin akut döneminde rublenin en güçlü para birimlerinden biri haline geldiği 2020 yılının ikinci çeyreğinde olduğu gibi, yeniden yerleşik olmayan şirketlerin favorileri arasında yer alacak.”

Koçetkov, “Böylece, para politikasının iç koşulları, rublenin güçlendirilmesine açıkça elverişli” diyor.

Uzmana göre, mali kural, aslında, artan petrol fiyatlarından elde edilen gelirlerin büyümesini dengeleyecek bir kısıtlama faktörü olmaya devam edecek. Fakat Rusya’nın ihracatı sadece petrol açısından değil, aynı zamanda gaz, metaller, gübreler ve tarım ürünleri açısından da zengindir. Bu nedenle, uzmana göre emtia fiyatlarında hafif bir düşüşün Rus para birimi üzerinde herhangi bir güçlü baskıya yol açması pek olası değil.

Uzmana göre, dünyanın önde gelen merkez bankalarının politikasının ruble üzerinde daha önemli bir etkisi olabilir.

Koçetkov, “Fakat ABD’de faiz artırımı olasılığını değerlendiren grafik, önümüzdeki 1-3 yıl içindeki değerinin %1,25’i geçme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Enflasyonun %2 civarında olması, dolar getirisinin negatif olacağı anlamına geliyor. Rus enflasyonunun Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın kilit oranının altında olduğu ortaya çıkarsa, getirilerdeki fark ruble tarafında oynayacak ” kaydetti.

Uzmana, “Gelecek yıla umutla bakıyoruz, eğer ruble önemli ölçüde güçlenmezse,  o zaman yıl boyunca küçük sapmalarla dolar başına yaklaşık 70.0-73,0 aralığında olur” dedi.

FUAD SAFAROV

https://rtib.org/tr/haberler/degerlendirme-gelecek-yil-rublenin-durumu-nasil-olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…