Anasayfa Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu
Ekonomi - Eylül 1, 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bugün açıklanan büyüme rakamı Türk ekonomisinin dinamizmini, üretim gücünü ve dayanıklılığını bir kez daha ispat etmiştir. Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 ile dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni’nde konuştu.

“Dünyada benzeri olmayan fakülte binamızın açılışını yaptık”

Dünyada benzeri olmayan fakülte binamızın açılışını yaptık. Yurtlar bir taraftan yapılıyor, doğrusu bu kadar kısa zamanda bu binalarımızın bitmiş olması resmen hizmete almak Cumhurbaşkanı olarak iftihara sevk etti, gururlandım. Özellikle Batılı ülkelerde çok sık şahit olduğumuz düzensiz göçle de mücadele edilecektir. Açılışını yaptığımız bu güzel eserlerin hayırlı olmasını diliyorum. Milletimizin gözbebeği olan bu kurumların güçlendirilmesinde destek olmaya devam edeceğiz.

“Malazgirt ruhu dün olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır”

Suriye harekatları nasıl bizimse, Libya ve Karabağ Zaferleri de bizimdir. Tarihi şahsiyetlerimizi de tarihi zaferlerimizi de birbirinden ayırmadık, ayırmayacağız. Zafer günlerimizi ayrışmanın değil 84 milyon olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirmenin vasıtası haline getirmekte kararlıyız. Milletimizin binlerce yıllık mazisinde kazandığı zaferlere bir öncekinin devamı olarak bakıyoruz. Malazgirt ruhu dün olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır. Büyük Taarruz da aynı ruhun devamıdır.

“İnsansız hava araçlarında dünyanın ilk 3 ülkesinden biri olduk”

AKINCI’mız, SİHA’mız var daha da güçlenerek yolumuza devam ediyoruz. Artık savunma sanayiimizde yerliliği yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkardık. İnsansız hava araçlarında dünyanın ilk 3 ülkesinden biri olduk. Daha önce 250 milyon doları bile bulmayan ihracatımız 3 milyar doları geride bıraktı.

“Terör örgütüne katılımları en düşük seviyeye getirdik”

Yurt içinde ve  yurt dışında gerçekleştirdiğimiz operasyonlarla terör örgütünü kıpırdayamaz hale getirdik. Teröristleri inlerinde buluyor ve imha ediyoruz. Terör örgütüne katılımları en düşük seviyeye getirdik. Karabağ’da da Libya’da da kardeşlerimizle beraber pek çok başarıya imza attık. Mazlumlara kucak açarak ne kadar büyük bir devlet olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik.

“Ülkemizi yatırımın, üretimin, ihracatın merkezi haline getirmekte kararlıyız”

Bugün açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamı Türk ekonomisinin dinamizmini, üretim gücünü ve dayanıklılığını bir kez daha ispat etmiştir. Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 ile dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu. Büyüme rakamları üretim ekonomisi olduğumuzu göstermektedir. İhracattaki başarımızın etkisiyle cari açığımız düşüşünü sürdürerek 30 milyar doların altına geriledi. İstihdam ise son 35 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkemizi yatırımın, üretimin, ihracatın merkezi haline getirmekte kararlıyız. Türkiye’yi önce 2023 hedefleri sonra 2053 ve 2071 hedefleriyle buluşturmak için gece gündüz çalışıyoruz.

https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogan-turkiye-dunyada-en-hizli-buyuyen-ikinci-ekonomi-oldu-605734.html

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’dan ülke içinde sevk edilen tahıl miktarı 2024 yılının ilk yarısında 319 bin ton olarak gerçekleşti

2024 yılının ilk altı ayında Tataristan’dan yurt içine sevk edilen tahıl hacmi geçen…