Anasayfa Yatırım Çinli yatırımcılara SEZ “Alabuga”da üretim yapmaya çağrı
Yatırım - Kasım 18, 2020

Çinli yatırımcılara SEZ “Alabuga”da üretim yapmaya çağrı

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Çinli yatırımcılaraTataristan’daki SEZ “Alabuga”da yatırım yapmayı önerdi.

Rusya-Çin yatırım İşbirliği Komisyonunun 7. Toplantısında, Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov “Rusya’da Çinli yatırımcıların gelişme potansiyeli olduğundan eminim. Çinli işletmeleri, gelişmiş sosyo-ekonomik kalkınma ve ekonomik bölgelerdeki fırsatlara, özellikle de Tataristan’ın Alabuga şehrindeki serbest ekonomik bölgeyle yakından ilgilenmeye davet ediyorum”, dedi.

Toplantının ardından 2021 yılında gelecek vaat eden projeler listesine 6 proje dahil edildi. Bunlardan biri de SEZ “Alabuga”da yatırım yapma projesi.

Melamin üretiminde dünya lideri olan Sichuan Golden-Elephant Sincerity Chemical Şirketi, Tataristan’da yılda 140 bin ton karbamid ve 120 bin ton melamin kapasiteli bir üretim tesisi kuracak. Toplam yatırım 330 milyon dolar olacak.

Ayrıca Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Tataristan ile Çin eyaletleri arasındaki işbirliğinden bahsetti.

Tataristan’daki büyük ortak projeler olarak, Huawei ile bilgi teknolojisi alanında yapılan işbirliğini ve Haier ev aletleri üretimini örnek olarak gösterdi.

Aynı zamaanda Tataristan’da Ağustos’ta Çinli taksi şirketi DiDi çalışmaya başladı. 11 Kasım’da en büyük soğutma ekipmanı üreticisi Midea’nın projesi onaylandı. Proje Alabuga’da üretime başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’daki lojistik merkezlerine 9,4 milyar RUB yatırım yapıldı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Talia Minull…