Anasayfa Turizm “Çek-çek” tatlısı Litvanya’nın somut olmayan kültürel mirası oldu
Turizm - Mayıs 16, 2020

“Çek-çek” tatlısı Litvanya’nın somut olmayan kültürel mirası oldu

Tatarların milli tatlısı “Çek-çek” Litvanya’nın somut olmayan kültürel mirası listesine dahil edildi. Vilnius Belediye Binasında şenlikli bir atmosferde yapılması beklenen ilgili sertifikatın sunumu koronavirüs salgınının yayılması tehdidi nedeniyle gelecek bir tarihe ertelendi.

Geçen yıl Ekim ayında Litvanya Parlamentosu 2021 yılını Litvanya Tatarlarının Tarih ve Kültür Yılı ilan olarak ilan etti.

Ülke parlamentosunun kabul ettiği kararda “Tatarlar Litvanya tarihinde önemli bir iz bıraktı, ülkeyi savunarak tüm savaşlara katıldı, Litvanya’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaştı.

Litvanya Tatar topluluğu Litvanya devletinin, tarihinin ve kültürünün tanıtılmasına önemli bir katkıda bulundu, hayatını Litvanya ile ilişkilendirdi ve ülke tarihinin bir parçası oldu” ifadesine yer verildi.

Litvanya Parlamentosu basın servisine göre, 2021’de Litvanya Büyük Knezi Gediminas’ın Tatarlarla ittifak anlaşması imzalamasından bu yana 700 yıl olacak.

Litvanya Tatarlarının Tarih ve Kültür Yılının bu tarihe denk getirilmesi de bu yıldönümü dolayısıyla ilan edildi.

Bugün Litvanya’da yaklaşık 3 bin Tatar yaşıyor. Litvanya Tatarları, 600 yıl önce ve bazı kaynaklara göre 700 yıl önce Litvanya Büyük Knezliğine yerleşen Tatar grubunu oluşturuyor.

Kaynak: business-gazeta.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’ın iklimi dünya ortalamasının iki katı kadar hızlı ısınıyor

Kazan Federal Üniversitesi Meteoroloji, Klimatoloji ve Atmosferik Ekoloji Bölüm Başkanı &#…