Anasayfa Duyurular Büyükelçi Samsar’ın açıklaması Rus medyasında geniş yer aldı
Duyurular - Turizm - Türkiye'den - Mayıs 5, 2021

Büyükelçi Samsar’ın açıklaması Rus medyasında geniş yer aldı

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın Rus devlet haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamalar, Rus medyasında geniş yer aldı.

RBK haber ajansı, haberi “Türk Büyükelçi, Rusya ile uçuşları yeniden başlatmaya hazır olduklarını açıkladı” diye duyurdu.

TASS ajansı, Büyükelçi Samsar ile yaptığı mülakatını bir kaç başlıkla farklı haberler şeklinde yayınladı. TASS, bir haberinde, “Türk Büyükelçi, Sputnik V’in Türkiye’deki aşılamasını durumu iyileştirmeye yardımcı olaracağını söyledi” diye kaydetti.

İngiliz dilinde yayın yapan Russia Today (RT) televizyonu da “Türkiye, Rusya’yı turizm güvenliği konusunda toplantı yapmaya davet etti” dedi.

Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansı da, “Türkiye turizmin güvenliğini Rusya’ya kanıtlamaya hazır” diye yorumunda bulundu.

Rus parlamentosunun yayın kurumu Parlamentskaya Gazeta gazetesi de, “Türkiye, aşı yaptıran Ruslar için PCR testlerini iptal edebilir” şeklinde yazdı.

En çok okunan haftalık gazete Argumentı i Faktı (Aif) gazetesi de, “Türk Büyükelçi Samsar, turizm sektörünün iki ülke arasındaki işbirliğinin önemli bir parçası olduğunu vurguladı.” değerlendirdi.

En çok okunan günlük gazetelerden Moskovski Komsomolets (MK) de, “Türkiye, Rusya’yı Mayıs ayında Antalya’da turizm konulu bir toplantı yapmaya davet etti..Büyükelçi, Türkiye Dışişleri  ve Turizm bakanlarının salgın durumuyla ilgili müzakereler için Moskova’ya gelmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi. ” dedi.

En çok dinlenen Eho Moskvı radyosu, da Türkiye’nin Rusya’ya turizm güvenliği ile ilgili toplantı yapılması önerisinde bulunduğunu ve iki ülke arasındaki uçak seferlerinin pandemi nedeniyle sınırlandırıldığına da dikkat çekti.

Rus saygın gazetelerinden Kommersant da, “Türk yetkililer 1 Haziran’dan itibaren Rusya ile uçuşları yeniden başlatmaya hazır” diye duyurdu.

Ulusal NTV televizyonu ise, “Türk diplomata göre, turistlerin sevdiği kıyı kentlerinde koronavirüs görülme sıklığında bir düşüş görüldü.” dedi.

Ura.ru haber portalı da, “Büyükelçi Samsar, Rusların Türkiye’ye ne zaman gelebileceğini açıkladı” diye duyuru yaptı.

İzvestia gazetesi de Türkiye turizm ve uçak seferlerinin başlatılması konusunda hazır olduğuna işaret etti.

Benzer haber ve yorumlar yaklaşık 45 Rus medya mecrasında yer aldı.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/buyukelci-samsarin-aciklamasi-rus-medyasinda-genis-yer-aldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Rusya vatandaşları uçak bileti fiyatlarında yüzde 30’luk olası bir artış konusunda uyarıldı

Bazı havalimanlarının yenilenmesini kapsaması planlanan havalimanı vergilerindeki artış ne…