Anasayfa Ekonomi Başkurtistan Cumhuriyeti lideri Habirov, Türk iş dünyası için makale yazdı

Başkurtistan Cumhuriyeti lideri Habirov, Türk iş dünyası için makale yazdı

Rusya’nın önde gelen sanayi, tarım, petrol bölgelerinden Başkurtistan, makine ve kimya sanayi üretiminde öne çıkıyor. Geçen yıl 270 milyar ruble yatırım çeken Başkurtistan, Türkiye ile ilişkileri daha ileri noktalara taşımak için temsilcilik açmaya hazırlanıyor.

RUSYA’NIN BEL KEMIĞI olduklarını belirten Başkurtistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov, ileri teknoloji ве bilgi yoğun üretim gerçekleştiren ilk 10 bölge içinde yer aldıklarını söyledi.

Habirov Dünya gazetesi için özel bir makale yazdı.

Benzin, dizel, soda külü, uçak motoru, beton karıştırıcı ve beton pompası taşıtlarıyla çelik tel üretiminde lider konumunda oldukları bilgisini veren Habirov, sentetik kauçuk, etilen, plastik, metal kesme makinesi, elektrik motor imalatında ise ikinci sırada olduklarını bildirdi.

TÜRKIYE ILE ORTAKLIK GÜÇLENDIRILECEK

İstikrarlı bir istihdam piyasasına sahip olduklarını ifade eden Habirov, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda gerekli tüm şartları oluşturduklarını, bu noktada yeni yatırımlara açık olduklarını vurguladı. Sağlık turizminde ileri seviyede olduklarını dile getiren Radiy Habirov, 400’ü aşkın otelle yılın 365 günü turizm hizmeti verildiğini kaydetti. Yurtdışı temsilciliklerini yeniden açmaya başladıklarını aktaran Habirov, bunlardan ilkini Avusturya’da yakın zamanda da Türkiye’de açacaklarını belirtti. Türkiye’nin, Başkurtistan’ın 10’uncu dış ticaret ortağı olduğunu söyleyen Habirov, bölgede Türk yatırımcılarının aktif olduğunu ifade etti.

Kimya, petrokimya, kereste endüstrisi, demir çelik, tarım ve helal ürünlerinin ihracatı bağlamında Türkiye ile olan ortaklıklarını güçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan Haribov, kamu arazilerinin kullandırılması, arsa kiralama imtiyazları ve vergi konularında yeni teşvikler öngördüklerini dile getirdi.

Hafif sanayide büyüme potansiyeli 

Dünyayı etkisine alan COVID-19’un sonrasında nasıl bir dünya oluşacağına yönelik şimdiden çalışma yaptıklarını belirten Radiy Habirov, özel ekonomi bölgelerinin de başta altyapı olmak üzere yatırımlara uygun imkanlar sağladığından bahsetti. İnşaat malzemeleri üretimi ve hafif sanayide büyüme potansiyeli bulunduğunu ifade eden Habirov, “Tarım sektörü çok önemli bir alan. Her geçen yıl tarım ürünleri ihracat hacmini artırıyoruz. Ekim alanları yapısını iyileştiriyoruz. Üretim tekniğini modernleştiriyoruz” dedi.

https://www.rtib.org/tr/haberler/rf-baskurtistan-cumhuriyeti-lideri-habirov,-turk-is-dunyasi-icin-makale-yazdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…