Anasayfa Ekonomi Bakan Muş:Türkiye firmalarının Rusya’daki yatırımlarının toplam değeri 84 milyar dolar

Bakan Muş:Türkiye firmalarının Rusya’daki yatırımlarının toplam değeri 84 milyar dolar

KazanSummit-2021’de katılmak için Tataristan başkenti Kazan’ı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş Türkiye firmalarının Rusya’daki yatırımlarının toplam değeri 84 milyar olduğunu söyledi. 

KazanSummit-2021’in Geenel Oturumunda bir konuşma yapan Bakan Muş bu yatırımlarının 3 milyar dolarlık tutarının Tataristan’a denk geldiğini belirtti. 

Mehmet Muş Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları tarafından belirlenen iki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret rakamına ulaşmayı arzu ettiklerini de söyledi. 

Türkiye Ticaret Bakanı konuşmasında helal konusuna da değinerek, helal kavramı sadece gıda ile sınırlı kalmamalı, finans, tekstil, eczacılık, lijistik, kozmetik ve turizm gibi oldukça geniş bir ürün yelmazesine hitap etmektedir,dedi. 

“Netice itibariyle mal ve hizmet piyasasından finans alanında yapılan harcamaların eklenmesiyle helal pazarın 2020 itibariyle toplam 4.9 trilyon dolara ulaşmış durumdayız.Kazan Zirvesi kapsamında HelalExpo’nun düzenlenmesinin oldukça isabetli bir karar olduğunu söylemeliyim” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…