Anasayfa Duyurular Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün 2. Cildi Okuyucularla Buluşturuldu
Duyurular - Mayıs 14, 2020

Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün 2. Cildi Okuyucularla Buluşturuldu

Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün Kazakistan ve Kırgızistan Türkologlarını içeren 2. Cildi TÜRKSOY ve Türk Tarih Kurumu ortak yayını olarak okuyucularla buluşturuldu.

2011 yılında TÜRKSOY tarafından başlatılan çalışma kapsamında Prof. Dr. Aleksandr Kolesnikov ve Dr. İlyas Kamalov’un hazırladığı, Rusya Türkologlarını kapsayan eserlerin devamı niteliğinde olan eserde tarih, dil, edebiyat, arkeoloji ve sosyoloji alanlarında eser veren 340 bilim insanı yer alıyor.

Genel koordinatörlüğünü TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov’un, bilimsel editörlüğünü ise tanınmış Rus Türkolog Prof. Dr. S. Klyaştornıy’ın yaptığı serinin 2. cildi olan kitabın yazarları Prof. Dr. A.A. Kolesnikov (Rusya), Prof. Dr. İ. Kemaloğlu (Türkiye), Prof. Dr. D.A. Mahat (Kazakistan), Prof. Dr. A.S. Musagaliyeva (Kazakistan) ve Doç. Dr. A.S. Pılöv (Rusya)’dür.

Eserin kapağında Manas Destanı ile ilgili ilk derlemeyi yaparak destanı Rusçaya tercüme eden Kazak Türkolog Çokan Valihanov (1835-1865) ve dil alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken, 110’dan fazla ilmî çalışması yayımlanan Kırgız Türkolog Bolat Yunusaliyev (1913-1970)’in portreleri yer almakta.

5 ciltten oluşan çalışmanın 3. kitabı olarak hazırlanan, Türkçe ve Rusça olarak okuyucularla buluşturulan 463 sayfalık eserin içerisinde ağırlıklı olarak XX. ve XXI. yüzyılın başında yaşayan Türkologlara yer verilmekte. Söz konusu Türkologlara dair biyografik bilgilerin ardından onların başlıca çalışmalarını okuyuculara sunan kitap bu anlamda eşsiz bir biyobibliyografik veriyi bir araya getirmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Rusya şirketlerinin çoğu uzaktan çalışma formatını koruyacak

Ankete katılan şirketlerin çoğunluğu (% 81), kendilerinin gelecekte bir uzaktan çalışma fo…