Anasayfa Turizm ATOR’dan yeni analiz: Türkiye tatili fiyatları düştü mü yükseldi mi?
Turizm - 4 hafta önce

ATOR’dan yeni analiz: Türkiye tatili fiyatları düştü mü yükseldi mi?

Rusya Tur Operatörleri Birliği, Türkiye’de doluluk oranı iyi olan bazı otellerin Haziran ayı fiyatlarını artırdığını, bazılarının ise tam tersine düşürdüğünü açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’deki haziran ayına ilişkin her şey dahil paket turların maliyetlerini hesapladı.

Analize göre, Mart ayında Türk otelleri yaz için erken rezervasyon fiyatlarını test etmeye devam ediyor. Mart ayında, doluluk oranı iyi olan bazı oteller Haziran ayı fiyatlarını Şubat ayı başındaki seviyelere göre artırırken, bazıları ise tam tersine düşürdü.

ATOR’a göre hemen hemen tüm Türk otellerinde euro cinsinden fiyatlar ya geçen yılın Mart ayı seviyesinde ya da geçen yılın altında seyrediyor.

Örneğin Mart ayında satılan 11 Haziran başlangıçlı 4 yıldızlı otelde iki kişi için 10 günlük Antalya turunun ortalama maliyeti, 138 bin ruble olurken 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,8 düştü. Aynı tur 2024 yılının Şubat ayında 131 bin rubleye mal oluyordu.

Öte yandan Mart ayında satışa sunulan bazı 4 yıldızlı Antalya otellerinde konaklamalı paket turların maliyeti 2023 yılının Mart ayına göre yüzde 26,3 artarak 175 bin ruble seviyesine yükselirken Şubat ayına göre yüzde 6,6 düşüş kaydetti.

Mart ayında satılan 5 yıldızlı otel segmentinde 11 Haziran başlangıçlı iki kişi için 10 günlük Antalya turlarının ortalama maliyeti ise 2023 yılının Mart ayına göre yüzde 28 artarak 195 bin ruble oldu. Bu segmentteki oteller bu yılın Şubat ayında 500 ruble daha ucuza mal oluyordu.

5 yıldızlı otelde konaklamalı Muğla turlarında ise 2023 yılının Mart ayına göre yüzde 22,4’lük bir düşüş söz konusu.  Geçtiğimiz yıl Mart ayında 1 milyon 75 bin rubleye satılan 11 Haziran başlangıçlı iki kişi için 10 günlük paket turlar bu yıl 856 bin rubleye satılıyor. Tur fiyatları bu yılın Şubat ayına göre ise yüzde 5,6 düşmüş durumda,

Düşüş neyden kaynaklanıyor?

Tur paketinin ruble cinsinden fiyatındaki düşüşün, Türkiye’ye ulaşımın daha ucuz olmasından da etkilenmiş olabileceği ifade ediliyor. Tur operatörleri, otelcilerin fiyatlarının hala belirleyici olduğunu söylüyor.

Ayrıca Mart ayında, tüm fiyat segmentlerindeki Türk otellerinin farklı fiyat eşiklerini test ederek yaz sezonu fiyatlarında yüksek hareketliliğini sürdürdüğü belirtiliyor.

Türkiye tur fiyatları daha da düşer mi?

Türkiye tur fiyatları otelciler erken rezervasyonlardan memnun kalırsa ve euro/ruble kurundaki değişiklikler devam ederse daha da artabilir veya otel daha fazla rezervasyon isterse düşebilir.

Turizm Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki yol işaretlemelerine ₽470 milyon harcanacak

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin, kentteki yol işaretlemelerine 470 milyon ruble harca…